Walenty Drążyk - informacja o miejscu pochówku

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
ADrazyk
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: czw cze 02, 2022 3:44 am

Walenty Drążyk - informacja o miejscu pochówku

Post autor: ADrazyk » czw cze 02, 2022 4:17 am

Witam,

Szukam informacji na temat miejsca pochówku starszego i przyrodniego brata mojego ojca, Walentego Drążyk, który zginał w grudniu 1944 roku i został pochowany w zbiorowej mogile. Walenty Drążyk przebywał zarobkowo na Łotwie jeszcze przed wojna, a po ponownym opanowaniu Łotwy przez Armię Czerwona został wcielony do Wojska Polskiego utworzonego u boku Armii Czerwonej. Myślę, że miało to miejsce w latach 1943-1944, ale już przed Bożym Narodzeniem w 1944 roku poniósł on śmierć i chciałbym się dowiedzieć, gdzie znajduje się ta zbiorowa mogiła, w której został pochowany.

W zwiazku z tym mam pytanie, czy ktoś z forumowiczów ma dostęp do ksiażki “ Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. T. IV cz.1 Żołnierze Wojska Polskiego na Wschodzie, A-M. i mógłby sprawdzić czy Walenty Drążyk został ujęty w tym spisie. Usiłowałem zakupić ta ksiażkę, lecz niestety, nie jest ona nigdzie dostępna.

Serdecznie dziękuję za wszelka pomoc w tej sprawie.

Pozdrawiam,
Antoni Drążyk.

ODPOWIEDZ