Kochłowice

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
Piskor

Post autor: Piskor » śr paź 29, 2008 4:42 pm

Pułk Forteczny z tego co wiem to nic innego jak zwykła piechota tyle, że z większą ilością CKM-ów, RKM-ów i tego typu rzeczy. Miała ona większą siłę ognia ( zwłaszcza w obronie ) - stąd ich nazwa.
Nie wiem czy istniały konkretne granice między okręgami poboru. Jeśli takowe faktycznie były, to sądzę, ze było to podporządkowane Armii "Poznań". Spotkałem się z sytuacją, w której mężczyźni z niemal sąsiednich wsi podczas Kampanii Wrześniowej zostali powołani do zupełnie innych armii.

Ramen

Post autor: Ramen » ndz lis 30, 2008 8:06 pm

Aha ten z Kochłowic Nazywał się Tadeusz Piętak
a Ten Prawdopodobnie z Armii Poznać to Ludwik Dopierała

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » pt gru 05, 2008 3:03 am

IV- te bataliony 23 DP z IV dywizjonem 23 pal faktycznie wchodziły w składy Grupy Fortecznej " Śląsk " płk Wacława Klaczyńskiego [ byłego II dowódcy piechoty dywizyjnej 23 DP ] .

Dane nt. ww. żołnierzy mogą się znaleźć w warszawskicm Centralnym Archiwum Wojskowym .

Ramen

Post autor: Ramen » śr gru 10, 2008 11:54 am

Właśnie mówili mi że sie takimi rzeczami nie zajmują...

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » ndz sty 18, 2009 6:07 am


Ramen

Post autor: Ramen » śr sty 21, 2009 12:19 pm

Spróbuje z tym. Jak sie uda to napisze.

Pozdrawiam
Ramen

Walter
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: sob maja 06, 2023 7:53 am

Re:

Post autor: Walter » sob maja 06, 2023 8:07 am

Piskor pisze:
wt paź 14, 2008 10:09 am
W Kochłowicach ( piszę z pamięci ) na dzień 1 września stacjonowały:
- 6 kompania IV batalionu 73pp ( kompania forteczna )
- III dywizjon 23 pułku artylerii lekkiej

Obie te jednostki wchodziły w skład 23 Dywizji Piechoty ( Grupa Operacyjna "Śląsk" ).
Kochłowice same w sobie stanowiły pierwszą linię obrony na obszarze Śląska. Jeśli byłbyś w stanie powiedzieć w jakiego rodzaju wojskach ( np. artyleria ) służył twój pradziadek, może udałoby się dokładniej określić niektóre rzeczy.

P.S.
W niektórych źródłach można się spotkać ze stwierdzeniem, że IV-te bataliony 23 Dywizji Piechoty wchodziły w skład Grupy Fortecznej Obszaru Warownego "Śląsk".
Odświeżę temat, chcę stworzyć biogram wujka. Wujek służył w 73 Pułku Piechoty, na jesieni 1939roku miał kończyć służbę wojskową, ale wybuchła wojna. Na jednym z zachowanych zdjęć ma odznakę 73pp i na ramieniu odznakę bardzo dobrego celowniczego ckm. Z rodzinnych wspomnień wiem, że stacjonowali właśnie w Kochłowicach, ale do walk podobno nie doszło bo dostali rozkaz wycofania się, z wspomnień wynika że dostał się do niewoli pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie pułk ten stoczył ostatni bój. Jako Ślązak zwolniony z niewoli i po czasie powołany do Wehrmachtu.

Skąd wiadomo jakie jednostki operowały w Kochłowicach? Gdzie to znaleźć.

ODPOWIEDZ