Prosba o identyfikację jednostki i stopnia

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
becik

Prosba o identyfikację jednostki i stopnia

Post autor: becik » śr maja 01, 2013 6:52 pm

Witam serdecznie
chciałbym szanownych forumowiczów prosić o pomoc w ustaleniu jednostki w której służył mój dziadek. Z jego listu do babci wiem, że w marcu 1939 roku służył we wsi Sapieżanka (obecnie obwód lwowski). Dokładnie nie wiem co to była za formacja, wiem na pewno, ze konna.
Jeśli ktokolwiek też mógłby mi pomóc w rozszyfrowaniu stopnia dziadka, będę zobowiązany
Załączniki
Scan0002.jpg
Scan0002.jpg (45.82 KiB) Przejrzano 4875 razy

stifz1

Re: Prosba o identyfikację jednostki i stopnia

Post autor: stifz1 » pn lip 15, 2013 5:01 pm

Witam.

Przyzam szczerze, że pierwszy raz w życiu widzę taki emblemat na naramienniku.
Widziałem coś podobnego na zdjęciu komendanta Związku Strzeleckiego (KO).

Proporczyk na kołnierzyku jest w jednorodnym kolorze, ewentualnie z ciemną żyłką w środku.
Jedynym pułkiem kawalerii przed 1939 r. posiadającym jednolity proporczyk był 8 p.uł. w Krakowie (ciemnożółty/stare złoto).
Biorąc pod uwagę podaną przez Pana lokalizację można jeszcze wziąć pod uwagę 14 p.uł. ze Lwowa
z żółtym proporczykiem z białą żyłką w środku (tyle, że biały kolor nie jest ciemny).

Może to też być jakaś organizacja paramilitarna.

Na zdjęciu widoczny jest odcisk w prawym dolnym rogu wskazujący na to, że zdjęcie pochodzi z dokumentu lub legitymacji. Jeśli to możliwe proszę zamieścić skan całego dokumetu i personalia dziadka.

Przydałoby się także powiększenie guzika. Nie mam pewności czy jest to guzik wojskowy

Służba w marcu 1939 r. może także mieć związek z uwczesną sytuacją na Rusi Zakarpackiej.

Proponuję zamieścić zdjęcie na forum www.odkrwca.pl, odwiedza je wielu fascynatów munduru.

Pozdrawiam
stifz

stifz1

Re: Prosba o identyfikację jednostki i stopnia

Post autor: stifz1 » sob cze 14, 2014 5:30 pm

Witam.

Sprawa się wyjaśniła.
Na zdjęciu widzimy funkcjonariusza konnego oddziału Policji Państwowej.
Proporczyki na kołnierzu mają kolor chabrowy, a litery KG na naramienniku oznaczają Komendę Główną PP.
Prawdopodobnie policjant na zdjęciu służył w Dywizjonie Konnym Policji w Warszawie.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ