Kapral podchorąży - 7 PP Leg- Chełm Lubelski

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
cichy19

Kapral podchorąży - 7 PP Leg- Chełm Lubelski

Post autor: cichy19 » sob lis 22, 2014 10:37 pm

Witam,mam na imię Romek,
poszukuje informacji na temat kaprala podchorązego 7 PP Leg, który poległ w 1939 roku .

cichy19

Re: Kapral podchorąży - 7 PP Leg- Chełm Lubelski

Post autor: cichy19 » śr gru 03, 2014 1:06 am

Witam , wreszcie doczekałem się akceptacji ,a więc do rzeczy:
chcę prosić kolegów o pomoc w ustaleniu danych osobowych kaprala podchorażego poległego w bitwie pod Krasną w dn .6 września 39r w pow .Końskie.
W dniu tym na pozycje obronne zajmowane przez I baon 7 pp Leg dowodzonego przez mjr .Romana Grabińskiego w miejscowości Krasna nastąpił atak niemieckiej 3 DL. W czasie walk na podwórze p.Marcina Świercza do studni po wodę z manierką w ręku przyczołgał się ranny w głowę kapral podchorąży.Walczył on prawdopodobnie w szeregach 1 kompanii dowodzonej przez kpt.Bolesława Marca ,gdyż to ta kompania zajmowała stanowiska w poblizu owego gospodarstwa.Zginoł On w poblizu owej studni. Po skończonych walkach ,a za zgodą niemców miejscowa ludność przystąpiła do grzebania poległych.Przy zabitym nie znaleziono żadnych dokumentów ani niesmiertelnika , posiadał jedynie przy sobie ślubną fotografię z dedykacja ,,Kochanemu... ,, pozostała część dedykacji była zamazana krwią.
Spoczął na cmantarzu parafialnym w Krasnej jako jeden z NN.
Po zakończeniu wojny rodzina gospodarza prubowała odnaleść rodzinę poległego ,lecz bez powodzenia.Dopiero w latach 60-tych do redakcji ,,Ekspresu Wieczornego,, przyszedł p. Ireneusz Kaczmarczyk i opowiedział o smierci owego podchorażego. W dniu 7 wrzesnia 1966 r w wydaniu ,,Ekspresu Wieczornego,, ukazał się artykół z prośbą o kontakt rodziny poległego . Ponoć po jakims czasie do redakcji zgłosił sie ktoś z rodziny i odebrał owa fotografię.
I z tąd moja prośba , może ktoś słyszał w swej rodzinie lub od znajomych historę losów kaprala podchorążego
i owej fotografii , może ktoś zna jego imię i nazwisko ?
pozd .romek

Jerzy Berlowski

Re: Kapral podchorąży - 7 PP Leg- Chełm Lubelski

Post autor: Jerzy Berlowski » ndz gru 07, 2014 8:41 pm

Witam Romku. Wg mnie szanse na ustalenie danych kpr. podch., którego poszukujesz - są prawie zerowe.
Ale można spróbować. Może się uda ? Właściwie nic nie podałeś - gdzie już szukałeś ? Czy to dopiero początek ?

1/ Uważam, że powinieneś zwrócić się do redakcji "E.W." przypominając im ich udział. Co prawda zmieniali się w tym czasie wydawcy "E.W." - ale archiwum powinno być. Nie wyobrażam sobie żeby ktoś z redakcji "E.W." był taki naiwny i oddał zdjęcie osobie podającej się tylko za członka rodziny poległego i nie zapisał danych tej osoby. Nie piszesz tego ale myślę, że obok artykułu w "E.W." na pewno była wydrukowana fotografia poległego.
Redakcja "E.W." może zaangażować się tą sprawę bo w razie pozytywnego jej załatwienia przy ich pomocy - mieliby "bombową" reklamę swojej gazety na pierwszą stronę. /nie jestem ich czytelnikiem/.

2/ Dziwne, że poległy nie miał nieśmiertelnika i uznany jako N.N. Jednak w księdze parafialnej z zapisami pogrzebów na tym cmentarzu - księga może już być w archiwum diecezjalnym - może być jakiś interesujący zapis pomocny w poszukiwaniu.

3/ Trzeba dotrzeć do dokumentów 7 PP Leg., gdzie mogą być dokumenty poległych żołnierzy w wrześniu 1939 r. Dokumenty takie mogą być w Centr. Arch. Wojsk. ?CAW/ w Legionowie. /ale tam chyba jeszcze jest remont/. Warto szukać w internecie - wpisując w wyszukiwarce tylko 7 Pułk Piechoty Legionów.

4/ Ważne jest w jakim celu poszukujesz tych danych ? Czy to może był Twój dziadek ? Więzy rodzinne zwiększają
szansę uzyskania danych.

Życzę powodzenia w poszukiwaniach. Napisz kiedyś jak trafisz na ciekawą informację. To interesująca sprawa.

cichy19

Re: Kapral podchorąży - 7 PP Leg- Chełm Lubelski

Post autor: cichy19 » pn gru 08, 2014 9:25 pm

Witam kolegę.
Dzięki wielkie za dopowiedż , mimo że szanse są nikłe ,mam cichą nadzieję że się uda.
Razem z kolega zajmujemy się sprawą Krasnej od dawna , informacji o samej bitwie oraz jej uczestnikach szukamy gdzie tylko się da .Chcemy ustalic choćby nie pełną listę nazwisk poległych żołnierzy naszych ,jak i niemieckich. To mozolna praca ,brak danych ze strony naszej ,co innego ze strona przeciwną.
Dzięki za sugestiei rady ,każda jest cenna , ale w księgach parafialnych nic nie ma ,choć była spożądzona lista poległych ( w miarę możliwości ,gdyż nie wszyscy mieli nieśmiertelniki ) ,lista zagineła ,reszta też. Kontaktowałem się z GHR 7 pp leg ale oni też nic nie wiedzą ,więc liczę na pomoc kolegów z forum.
Sądzę że może ktoś słyszał tę historię , może jest nadal przechowywana w rodzinie . Narazie mamy ustalone dwa nazwiska z listy 32 poległych są to : kapral podchorąży Adolf Rachoń ( posiadał dokumenty ) oraz Jakubowski
( szer. ? ) zastrzelony po bitwie razem z dwoma innymi ( nazwisko było wypisane na fasunku hełmu ) .
Zdięcie poległego ,oraz miejsca w którym zginoł postaram się ,,wrzucić,, po obróbce ,może w tedy coś to pomoże.
pozdr . r .

Jerzy Berlowski

Re: Kapral podchorąży - 7 PP Leg- Chełm Lubelski

Post autor: Jerzy Berlowski » pt gru 12, 2014 11:27 am

Książkę na pewno znasz - ale podaję linka: http://www.odk.pl/zaginiony-pulk,20288.html

Może tam znajdziesz potrzebne informacje. Zastanawia mnie tylko w jaki sposób Krasna
wiąże się 1939 r. ? Chyba walczyli tam ale w 1919/20 r. z bolszewikami ?
Polecam też forum na na stronie dws.org.pl - tam są znawcy takich tematów.
Powodzenia.

cichy19

Re: Kapral podchorąży - 7 PP Leg- Chełm Lubelski

Post autor: cichy19 » pt gru 12, 2014 8:47 pm

Hej ,książkę oczywiście że czytałem ,jakże by inaczej , jest w niej trochę pomocnych informacji ,dzięki :D
Jesli chodzi o samą miejscowośc i bitwę ,to troche informacji można znaleść w niektórych pozycjach książkowych ,takich jak : ,,Bitwy polskiego września ,, Odwodowa Armia ,,Prusy,, - zgrupowanie południowe, jest też pozycja ,,Spóżniony odwrót ,, Leszka Zioło z serii -Żółty tygrys ( trochę koloryzowana , ale fakty zgoła się zgadzają ) ,oraz pozycja z Twojego linka ,gdzie od str.34 do str.36 można coś na temat bitwy przeczytać.
Na ziemi koneckiej tak jak pod Kazanowem ,tak samo pod Krasną była to jedna z większych bitew kampanii wrzesniowej.Pod Krasną pozycje nasze były atakowane przez 67 batalion pancerny , wchodzący w skład niemieckiej 3 DL.A póżniej doszło do żezi cywilów . I dlatego że o tej bitwie jest tak mało wiadomości , razem z kolegą zbieramy wszelkie informacje ,po to aby ją jak najdokładniej można było opisać .
Na razie ,,wici ,,puściłem tutaj ,poczekam ,może ktoś odpowie na porśbę . O ,a co do zdjeć ,to jeszcze śię nie wziołem ,wstyd : )
pozd. r .

cichy19

Re: Kapral podchorąży - 7 PP Leg- Chełm Lubelski

Post autor: cichy19 » ndz gru 21, 2014 7:48 pm

Fotografia znaleziona przy podchorążym
Załączniki
zdjecie (1).jpg

cichy19

Re: Kapral podchorąży - 7 PP Leg- Chełm Lubelski

Post autor: cichy19 » ndz gru 21, 2014 7:55 pm

Oraz miejsce Jego śmierci , obok studni
Załączniki
A2-(3).jpg

cichy19

Re: Kapral podchorąży - 7 PP Leg- Chełm Lubelski

Post autor: cichy19 » sob sty 03, 2015 10:49 pm

Zdjęcie ślubne podchorążego światło dzienne ujrzało pierwszy raz od dnia 7 września 66 r ,
gdy ukazał się artykół w Ekspresie Wieczornym .
Może chociaż ktoś kojarzy pannę młodą ? : )
r.

cichy19

Re: Kapral podchorąży - 7 PP Leg- Chełm Lubelski

Post autor: cichy19 » wt sie 11, 2015 9:25 pm

1oo8 wejść - dziękuję wszystkim za zainteresowanie , :)
jak na razie nie udało się znaleść odpowiedzi ,ale dalej szukam i liczę że się uda

pozdro dla wszystkich - r.

ODPOWIEDZ