Bitwa proszowicka 7.09.39.

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
Madi

Bitwa proszowicka 7.09.39.

Post autor: Madi » śr lut 20, 2008 8:20 pm

Szukam wiadomości na temat bitwy w Proszowicach 7 września 1939 roku.
Czy w tej miejscowości jest mogiła żołnierzy polskich z imiennym wykazem ?
Proszę o pomoc w tym zakresie.

WojciechWW

Z tego co wiem...

Post autor: WojciechWW » pt lut 22, 2008 1:22 pm

Z tego co wiem to w Proszowicach była jakaś duża bitwa partyzancka ale nic mi nie wiadomo na temat walk w kampani wrześniowej w tym regionie.

lmisztal

Post autor: lmisztal » sob lut 23, 2008 8:22 am

Bitwa pod Proszowicami - 7 IX 1939.Zołnierze,którzy walczyli pod Proszowicami,byli w większości mieszkańcami miast śląskich:Zor,Pszczyny i Rybnika.Wycofujące się w dwóch kolumnach oddziały wchodzące w skład 55 dywizji piechoty Armii Kraków natknęły się na oddziały hitlerowskie w okolicach proszowickiego cmentarza.Walka trwała do świtu.Ostatecznie Niemcy rozstrzygnęli ją na swoją korzyść,dzięki przybyciu nad ranem od strony Słomnik kolumny czołgów.W bitwie poległo 122 polskich żołnierzy,118 z nich spoczywa na cmentarzu w Proszowicach.Miałem jeszcze dokładniejszy opis bitwy z relacji naocznych świadków,jak znajdę to napiszę.

pio

Bitwa pod Proszowicami.

Post autor: pio » czw mar 13, 2008 8:25 pm

Na cmentarzu w Proszowicach znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy poległych podczas tej bitwy. Na kwaterze umieszczono również tablice z nazwiskami poległych - tu zobowiazuję się do załączenia w najbliższym czasie zdjęć, ponieważ nie mam żadnych gotowych będę musiał je zrobić.
Tak jak pisał w swojej wiadomości Imisztal podczas bitwy zginęło 122 żołnierzy. Jest to na szlaku bojowym Armii Kraków jedna z większych mogił. Co roku w rocznicę bitwy odbywa się uroczystość patriotyczna, odprawiana jest msza święta nad mogiłami, czytany jest apel poległych. Od wielu lat w uroczystościach uczestniczą rodziny poległych żołnierzy. W uzupełnieniu do opisu przebiegu bitwy chcę dodać, że 55 Dywizja Piechoty utworzona była z rezerwowych śląskich batalionów Obrony Narodowej. Jej dowódca płk. Stanisław Kalbiński, rodem z Sosnowca, w latach 1914-17 służył w Legionach. Wzięty do niewoli, zamordowany został przez Niemców w Radomiu w 1941r. Najwiecej żolnierzy, którzy zginęli pochodziło z Żor (26 żołnierzy). Około północy 55 DP przemieszczała sie w rejonie Proszowic w dwóch kolumnach: północną (201 i 203 pułki piechoty) po osi Przesławice, Rzędowice, Szczytniki, Kamieńczyce, południową (204 pułk piechoty batalion OW "Rybnik" oraz 3 kompanie batalionu OW "Oświęcim" z 203 pułku piechoty i inne) po osi Proszowice, Klimontów, Kamieńczyce, Kazimierza Wielka. Wkraczając do Proszowic pod dowództwem ppłk. W.Eichlera grupa południowa została ostrzelana ogniem dział i ciężkich karabinów maszynowych z czołgów od strony wlotu szosy słomnickiej, a tylne części kolumny od strony "Bożej Męki" - wlot trasy krakowskiej. Zaskoczenie było duże. Ustawione w domach na Rynku ckm-y rozpoczęły ogień do nieprzyjaciela. Ostrzelany od strony cmentarza batalion OW "Rybnik" mjr T.Kwiatkowskiego zajął w ciężkiej walce cmentarz. Natomiast I dywizjon 65 pułku artylerii lekkiej kpt. K. Ryłko otworzył ogien na rejon "Dębowiec" i drogi do Słomnik. Do świtu trwała walka ogniowa. Ostatecznie Niemcy rozstrzygnęli bój tak jak napisał Imisztal na swoją korzyść za sprawą posiłków - kolumny czołgów.
Powyższe informacje zaczerpnąłem z krótkiej monografii Proszowic "Ziemia Proszowska", autor Henryk Pomykalski 1995r.

Madi

Post autor: Madi » pt mar 14, 2008 6:44 pm

Serdeczne dzięki. Wiem, że w tej bitwie polegli żołnierze z BON Oświęcim z 3 kompanii "Kęty". Za zdjęcia tablic z imiennym wykazem będę zobowiązany. Pozdrawiam.

pio

Post autor: pio » śr mar 19, 2008 7:54 pm

Przesyłam obiecane zdjęcia. Zdjęcia tablic z nazwiskami wykonałem pod pewnym kątem ponieważ musialem użyć lampy błyskowej i powstawały odbłyski ale mam nadzieję, że są wystarczajo czytelne. Jeżeli nie to proszę o info, poprawię. Zamieszczam jeszcze ogólne zdjęcie kwater na cmentarzu w Proszowicach oraz zdjęcie satelitane Proszowic z Google Earth, na które naniosłem nazwy miejsc występujących w opisie bitwy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Madi

Post autor: Madi » śr mar 19, 2008 10:49 pm

Serdeczne dzięki za fotografie.javascript:emoticon(':lol:')
Laughing

pio

Post autor: pio » ndz mar 30, 2008 8:25 pm

Witajcie, Wojciechww wspomniał o jakiejś bitwie partyzanckiej pod Proszowicami. Czy mogę poznac szczegóły?

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » pt maja 02, 2008 6:47 pm

Pretekstem do aresztowania i późniejszego rozstrzelania płk Stanisława Kalabińskiego , dowódcy 55 DP [ byłego dowódcy piechoty dywizyjnej 30 Kresowej DP ] , był nieszczęsny incydent w Stopnicy , w którym kompania sztabowa 55 DP przypadkowo wystrzelała wjeżdżającą autobusem na rynek osady, w zasadzie bezbronną , orkiestrę jednego z pułków 8 Szwabskiej DP .

12345

Re: Bitwa proszowicka 7.09.39.

Post autor: 12345 » sob gru 10, 2011 8:05 pm

Panowie coś namieszaliście z tymi jednostkami i przebiegiem zdarzeń.Prawie wszyscy polegli w Proszowicach są z OW "Rybnik" czyli z 203/"śląskiego"/pp,a nie 204pp-bo ten ostatni to Dąbrowska Brygada ON.
Wskazujecie ,że dowódcą ostrzelanej południowej kolumny wojsk był ppłk. W.Eichler dowódca 204/"dąbrowskiego"/pp i tak mogło być tylko ,że musiałby on dowodzić nie swoim pułkiem chociaż ten ostatni również w tym czasie był w tym terenie.201 pp to zaś bataliony zawierciański,sosnowiecki i oświęcimski.
Zatem skoro polegli to żołnierze kolumny południowej i są to prawie wyłącznie żołnierze 203 pp wchodzącej,to oznacza że kolumna wchodząca od strony południowej składała się tylko z 203 pp i wydaje się mało prawdopodobne żeby była ona dowodzona przez dowódcę 204pp.

ODPOWIEDZ