Kochłowice

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
Ramen

Kochłowice

Post autor: Ramen » sob paź 11, 2008 7:34 pm

Czy ktoś czasem nie wie co było w Kochłowicach(Jest to bodajże dzielnica Rudy Śląskiej) w czasie Kampani Wrześniowej.
Pytanie me jest spowodowane tym że tam służył mój Pradziadek i nie wiem co dokładnie tam było a dziadek wie tylko że czegoś pilnowali ale uciekli potem.

Z Góry Dziękuje za odpowiedź
Ramen

Piskor

Post autor: Piskor » wt paź 14, 2008 10:09 am

W Kochłowicach ( piszę z pamięci ) na dzień 1 września stacjonowały:
- 6 kompania IV batalionu 73pp ( kompania forteczna )
- III dywizjon 23 pułku artylerii lekkiej

Obie te jednostki wchodziły w skład 23 Dywizji Piechoty ( Grupa Operacyjna "Śląsk" ).
Kochłowice same w sobie stanowiły pierwszą linię obrony na obszarze Śląska. Jeśli byłbyś w stanie powiedzieć w jakiego rodzaju wojskach ( np. artyleria ) służył twój pradziadek, może udałoby się dokładniej określić niektóre rzeczy.

P.S.
W niektórych źródłach można się spotkać ze stwierdzeniem, że IV-te bataliony 23 Dywizji Piechoty wchodziły w skład Grupy Fortecznej Obszaru Warownego "Śląsk".

Ramen

Post autor: Ramen » pt paź 17, 2008 6:35 pm

To będzie chyba ten 73 pułk piechoty. bo z tego co wiem to Pradziadek nie służył w Artylerii. Ale za bardzo to się im nie przydał bo uciekł...
A ja mam jeszcze Takie pytanie gdzie można sie dowiedzieć czegoś o osobie która zagineła w czasie Kampani Wrześniowej?

Z góry Dziękuje.

Piskor

Post autor: Piskor » sob paź 18, 2008 2:55 pm

Wiesz, takie informacje nie są łatwe do pozyskania ( zwłaszcza, jesli twój pradziadek był zapewne żołnierzem, nie oficerem ). Czasami można się czegoś doszukać we wspomnieniach - mimo wszystko tą drogą masz małe szanse. Kiedyś były wydawane książeczki nawiązujące do jednostek Wojska Polskiego z okresu międzywojennego. Jeśli istnieje taka o 73pp to może w niej czegoś byś się doszukał. Ciężko mi tutaj cokolwiek poradzić.

Ramen

Post autor: Ramen » sob paź 18, 2008 3:26 pm

W tym wypadku chodzi mi o kogoś innego.Chce znaleźć Wujka dziadka Który zaginął w czasie Kampani Wrześniowej. I wiem tylko że słóżył na Połnocy Polski(Poznań/Pomorze) I ostatni list który przysłał pisał w nim że ruszają na Wschód. I od tego momentu Słuch zaginoł. Planuje teraz wysłać List do Czerwonego krzyża.

Piskor

Post autor: Piskor » sob paź 18, 2008 8:45 pm

Jeśli pisał w liście, że ruszają na wschód to obstawiałbym na Armię "Poznań". Czy wiesz może jak się nazywał, jaki stopień, rodzaj wojsk?

Ramen

Post autor: Ramen » sob paź 18, 2008 9:17 pm

Ludwik Dopierała
(o ile się nie mylę)Szeregowy(w czasie Kampanii Wrześniowej nie był rezerwistą ale miał wtedy służbę)
Raczej w Piechocie ale głowy nie daje.

Piskor

Post autor: Piskor » ndz paź 19, 2008 8:38 am

Zobaczę co się da zrobić. Jak czegoś się dowiem to dam znać.

Ramen

Post autor: Ramen » ndz paź 19, 2008 10:58 am

Ok Dzięki
Ja właśnie będę słał List do Czerwonego Krzyża

Ramen

Post autor: Ramen » śr paź 29, 2008 12:23 pm

Wiem że nie powinno sie dawać 2 postów pod rząd ale mam nadzieje że zostanie mi to wybaczone.
Mam takie pytania:
1)Co to znaczy że ten pułk był Forteczny?
2)Dzwoniłem do Centralnego Archiwum Wojskowego i tam mi powiedziano że sie nie zajmują sprawami zaginionych w czasie kampanii Wrześniowej.A zajmują sie zaginionymi po wojnie. I mi podano numer i mnie poinformowano że to linie wojskowa(czy cóś) i że trzeba dać 6 przed numerem i jak tak zrobiłem to sie odezwało że nie ma takiego numeru. Wiec pytanie brzmi-Gdzie można sie dowiedzieć informacji o osobie która zgineła w Czasie Kampanii Wrześniowej?
3)Czy Leszno było w okregu Armii Poznań czy Armii Łódź?(Chodzi mi o pobór wojskowy)

ODPOWIEDZ