Wincenty Frasz

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
artur2

Wincenty Frasz

Post autor: artur2 » sob lis 01, 2008 7:59 pm

Poszukuję informacji o Wincentym Frasz zaginionym prawdopodobnie w okolicach Puszczy Kampinoskiej podczas Kampanii Wrześniowej w 1939 r.Brał udział w operacjach 8 batalionu saperów w Toruniu.Może ktoś podpowie gdzie szukać informacji na ten temat i do jakich instytucji się zwrócić.

Jerzy Berłowski

Post autor: Jerzy Berłowski » ndz lis 30, 2008 9:26 pm

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś - to zgłoś się do Polskiego Czerwonego Krzyża /PCK/ , który wśród swoich głównych zadań ma wymienione m.in :
- poszukiwanie mogił wojennych w kraju i zagranicą

Podaję Ci link do strony PCK - Poszukiwanie osób.

http://www.pck.pl/pages,13.html

Nie wiem w jakim rejonie Polski mieszkasz. Czy byłeś kiedykolwiek na cmentarzach wojennych w rejonie Puszczy Kampinoskiej.
Cmentarzy tych jest kilkanaście - bo to z czasu Bitwy nad Bzurą. Muszę Ciebie uprzedzić, że jest tu bardzo dużo mogił NN, czyli nazwisko nieznane.
Sytuacja taka powstała podobno, gdy cmentarze były urządzane i porządkowane po wojnie. W czasie ekshumacji i przenoszenia szczątków poległych żołnierzy - nie dopilnowano zachowania i ewidencji tzw. nieśmiertelników, w które powinni posiadać wszyscy żołnierze. Na pierwotnych mogiłach było więcej nazwisk.

Wstawiam dwie fotki fragmentów cmentarzy w rejonie Kampinoskiego Parku Narodowego : w Laskach - 720 poległych i w Granicy 800 poległych. Wszystkie cmentarze są bardzo starannie utrzymane.

Obrazek

Obrazek

Powodzenia w poszukiwaniach. JB.

ODPOWIEDZ