Proszę o pomoc w namierzeniu jednostki mojego dziadka

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
bilbek

Proszę o pomoc w namierzeniu jednostki mojego dziadka

Post autor: bilbek » ndz lis 02, 2008 5:31 pm

Witajcie,
to mój pierwszy mail na forum kampanii wrześniowej :) Mam wielką prośbę o pomoc w prześledzeniu wrześniowego szlaku mojego dziadka Aleksandra Rudzkiego z Łomaz, którego historię spisuję, ale brakuje mi kilku faktów.
Nie wiem, gdzie Aleksander służył we Wrześniu. Jego szlak podczas kampanii wrześniowej wiódł z Polesia, przez Wołyń do Lwowa, gdzie starł się z Niemcami. Wojsko polskie zostało rozbite, a oddział Aleksandra Rudzkiego został zgarnięty przez Ukraińców (oddział ukraiński czy cywilów? - tego nie wiem). Polskich żołnierzy zamknięto w cerkwi i wyprowadzano pojedynczo na zewnątrz, gdzie ich rozstrzeliwano. Wkrótce jednak nadjechał oddział sowiecki i odebrał Ukraińcom Polaków. Później tych żołnierzy więziono w zamku w Równem, a wreszcie wywieziono do obozu jenieckiego. Przedtem jednak trzymano ich w zamkniętych wagonach przez kilka dni. Z obozu żołnierze zostali wypuszczeni na podstawie traktatu Sikorski-Majski, po czym mój dziadek trafił do Armii Andersa.
Najbardziej brakuje mi faktów z okresu Września i tuż potem. Aleksander Rudzki przed wojną miał kontakt z 34pp w Białej Podlaskiej, 8 pułkiem piechoty legionów w Lublinie i Okręgiem Korpusu nr 9 w Brześciu. Zapewne w wojnie uczestniczył w ramach tej trzeciej jednostki.
To tyle. Bardzo liczę na pomoc lub chociaż wskazówki :) Załączam zdjęcie Aleksandra Rudzkiego tuż po wyjściu z sowieckiego obozu. Ciekawostką są ordery na piersi, wiele mówią o tym, jakiej wojny spodziewali się żołnierze idący na wojnę z Niemcami. Lub jakiej wojny się nie spodziewali....
Pozdrawiam
Lech

Obrazek

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » sob lis 15, 2008 11:40 pm

Jak jego szlak wiódł z Polesia , przez Wołyń i Lwów [ ta dywizja od zachodu doszła 20 IX 1939 do Hołoska , ale została odparta przez niemiecką 1 DG i elementy 4 DLek ] - to zapewne służył w formacjach KOP- owskich , 97 pp rez. 38 DPRez. - może w batalionie KOP " Ludwikowo " w tymże pułku .

bilbek

Proszę o pomoc w namierzeniu jednostki mojego dziadka

Post autor: bilbek » ndz lis 16, 2008 4:37 pm

Dzięki za te informacje. Są bardzo pomocne.
Mam dodatkowe pytania :) Czy można gdzieś dotrzeć to list stanów osobowych tych jednostek? W każdym razie w jakim kierunku szukać, IPN?
Druga sprawa: mój dziadek nie należał przed wojną do KOP-u - czy mógł zostać przydzielony do tych jednostek podczas mobilizacji lub w trakcie działań wojennych?
Lech

Jerzy Berłowski

Post autor: Jerzy Berłowski » ndz lis 30, 2008 7:56 pm

Najlepiej zapoznaj się ze stroną internetową Centralnego Archiwum Wojskowego. Tam może uzyskasz jakąś informację w interesującym Ciebie temacie lub znajdziesz trop do dalszych poszukiwań.

Podaję link do strony CAW:

http://www.caw.wp.mil.pl/zasob/index_zas.htm

To jest link bezpośredni do strony zawierającej spis zasobów archiwalnych CAW.

Jeżeli będziesz chciał wejść na Stronę Główną CAW - w menu po lewej kliknij ostatnią pozycję.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w poszukiwaniach. - J.B.

bilbek

Proszę o pomoc w namierzeniu jednostki mojego dziadka

Post autor: bilbek » pn gru 01, 2008 9:22 pm

Dzięki piękne za namiar! Jak coś znajdę, dam tutaj odpowiedź.
Szykuje się sporo poszukiwań :)
Lech

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » pt gru 05, 2008 2:59 am

Jeszcze powinieneś zajrzeć do zespołu akt Korpusu Ochrony Pogranicza w Centralnym Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie .

ODPOWIEDZ