plut. pchor. rez. Józef Chabrzyk

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
Zbigniew Dąbrowski

plut. pchor. rez. Józef Chabrzyk

Post autor: Zbigniew Dąbrowski » pt lis 28, 2008 3:12 pm

Poszukuję wszelkich wiadomości o 21 dywizjonie artylerii ciężkiej, w którym mój dziadek był dowódcą plutonu łączności.
"24.08.1939 zmobilizowany do 21 dywizji (sic!) artylerii ciężkiej w Krakowie jako dowódca plutonu łączności i we wrześniu brał udział w wojnie z Niemcami, zostając 2 razy ranny. 22.09.1939 r. wzięty do niewoli niemieckiej. 27.09.1939 r. zdezerterował z niewoli"
Tak, to nie pomyłka, mój dziadek był dezerterem, śmiał zdezerterować z niewoli. Tak napisał jakiś urzędas w RKU Tarnowskie Góry 14.11 1949 r. wydając dziadkowi książeczkę wojskową Zapomniał dodać, że dziadek do domu wrócił przy szabli i z odkopanym własnym rewolwerem Nagant! 22.09.1939 r. to początek drugiej bitwy o Tomaszów Lubelski, pierwsza zakończyła się kapitulacją między innymi resztek 21 DPG 20.09.1939.Tam musiał być.Później walczył w AK. Nigdy o tym nie mówił, a szkoda. Tyle wiem. Będę wdzięczny za każdą informację.

stifz1

Re: plut. pchor. rez. Józef Chabrzyk

Post autor: stifz1 » sob sty 03, 2009 10:02 pm

Witam.

Losy 21 dac można znaleźć w książeczce Piotra Zarzyckiego 5 Pułk Artylerii Ciężkiej wydanej przez Ajaks w 1996 r. w serii Zarys historii wojennej pułków polskich w Kampanii Wrześniowej.

Szukałem Twojego dziadka wśród absolwentów Szkoły Podchorążych Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim ale tam nie figuruje.

Czy masz jakieś bliższe szczegóły dotyczące jego służby wojskowej przed wojną (skan książeczki wojskowej, jakieś dokumenty zaświadczenia, miejsce dostania się do niewoli, zdjęcie w mundurze, itp.).
Przydatna też byłaby data urodzenia.

Pozdrawiam
Stefan

Zbigniew Dąbrowski

Post autor: Zbigniew Dąbrowski » śr sty 14, 2009 10:16 pm

Dziękuję za informacje.Z książeczki wynika że we Włodzimierzu Wołyńskim był od września 1933 do lipca 1934 i ukończył ją w stopniu kaprala podchorążego.Po kursie przydzielono go do 5 pac i 21 września 1934 zwolniono do rezerwy.W lipcu 1936 odbył jeszcze 4-ro tygodniowe ćwiczenia rezerwy w 5 pac i awansował do stopnia plutonowy podchorąży.Data urodzenia 15.11.1911 r.

stifz1

Post autor: stifz1 » śr sty 14, 2009 11:44 pm

Witam.

Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Twój dziadek był we Włodzimierzu przydzielony do 2 lub 3 baterii (artyleria ciężka).
Niestety, tak jak pisałem wcześniej, w spisie absolwentów VIII kursu nie występuje.
Dzięki Twoim informacjom można uzupełnić tę, jak widać, niedoskonałą publikację.
Czy możesz jeszcze dla kompletu podać do jakiego RKU był przydzielony Twój dziadek po przejściu do rezerwy?

Serdecznie pozdrawiam.
Stefan

Zbigniew Dąbrowski

Post autor: Zbigniew Dąbrowski » czw sty 15, 2009 12:28 am

Witam. Też sprawdzałem w spisie absolwentów SPCh. Trafiłem jednak w necie na nazwisko człowieka, który ukończył ten sam kurs i trafił do 6 pac-u. Co do dziadka, to do poboru zgłosił się w 1933 r. w PKU w Sosnowcu, a do rezerwy przeniesiono go 14 listopada 1949 roku w RKU Tarnowskie Góry.

ODPOWIEDZ