Władysław Kaczyński 37 Pułk Piechoty-informacje,zdjęcia?

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
sawka1

Władysław Kaczyński 37 Pułk Piechoty-informacje,zdjęcia?

Post autor: sawka1 » pt gru 26, 2008 12:56 am

Chciałbym zrobić dziadkowi prezent na następne urodziny(99l),poszukuje informacji na temat 37Pułku Piechoty,oraz Pułku Wartowniczego w Łodzi.

Dziadek(prawdopodobnie miał stopień p.porucznika) został powołany z rezerwy i do (18sierpnia?) służył w Pułku Wartowniczym w Łodzi(na prochowni Gałkówek),potem został przeniesiony do 37Pułku Piechoty(Armia Łódź?).We wrześniu brał udział w obronie Warszawy,był d-cą cięzkich karabinów maszynowych na moście Kierbedzia-(później walczył gdzieś w rejonie Wisły.Z tego co opowiadał to w pobliżu tego mostu był jakiś tunel w,którym był sztab gen.Czułmy).
Może ktoś ma jakieś zdjęcia lub informacje z tamtego okresu.

Poszukuję też przyjaciela mojego dziadka
por.Krzysztofa Wiśniewskiego zam.
ul.Częstochowska 24 lub 34
Częstochowa
Może jeszcze ktoś oprócz mojego dziadka żyje z tego Pułku Wartowniczego,albo z 37 Pułku Piechoty?
Proszę o wszelkie podpowiedzi,gdzie mogę znaleść potrzebne informację i zdjęcia.

invictus

Post autor: invictus » pt sty 16, 2009 2:00 am

hmm... http://www.1939.pl/forum/viewtopic.php?t=426

W spisie nazwisk twojego dziadka nie ma ale ta książka jemu i Tobie na pewno się spodoba i znajdziesz tam też co nie co na temat 37 Pułku Piechoty.

stifz1

37 PP

Post autor: stifz1 » sob sty 17, 2009 2:17 am

Witam

W latach 70 została wydana książka Piotra Kukuły "Piechurzy kutnowskiego pułku" jest to opowieść o 37 PP z Kutna.
Polecam też "Obronę Warszawy i Modlina" Ludwika Głowackiego, oraz Witold Jarno "Okręg korpusu nr IV w Łodzi".

Co do Pułku Wartowniczego w Gałkówku to drobna przesada.
W czasie pokoju funkcjonowała tam kompania wartownicza, która w czasie mobilizacji alarmowej została rozwinięta do batalionu wartowniczego nr 41 (mob. 28 PP i PKU Łódź Miasto).

Nie wykluczone, że Twój dziadek wszedł w skład jednego z batalionów 145 PP mobilizowanego w II rzucie przez 28 PP w Łodzi i 37 PP w Kutnie.
Oddziały te po wycofaniu się trafiły właśnie do Warszawy.

Przekopałem literaturę i nie znalazłem w spisach oficerów nazwiska ani Twojego dziadka ani por. Wiśniewskiego. Może byli podcorążymi i otrzymali awanse oficerskie w czasie lub po wojnie.

Czy masz jakieś bliższe informacji (książeczka wojskowa, dyplomy itp.)?
Jakie były losy Twojego dziadka w czasie wojny? Czy trafił do niewoli, do jakiego obozu?

Pozdrawiam
Stefan

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » ndz sty 18, 2009 5:42 am

" Piechota polska " Tadeusza Kryski- Karskiego - tutaj są obsady dowódcze 26 i 44 Dywizji Piechoty [także jednostek tyłowych ] .
- monografia 37 pp wydana przez pp. Markertów .

ODPOWIEDZ