Scenariusz Ramowy Rekonstrukcji Historycznej dot. obrony Węgierskiej Gorki przez oddziały 1 Brygady Górskiej KOP , Batalion ON „Żywiec” oraz 151 kompanię forteczną w dniach 1-3 IX 1939.
11.07.2009
Pragniemy po raz kolejny przypomnieć jeden z epizodów kampanii wrześniowej jaki rozegrał się na terenie Żywiecczyzny. Głównym tematem będzie obrona schronu bojowego „Wędrowiec” przez załogę pod d-ctw. kpt. Tadeusz Semika oraz oddziały batalionu KOP „Berezwecz” mjr. Kazimierz Czarkowskiego. Przewidujemy potyczkę na przedpolu schronu pomiędzy oddziałami WP a atakującymi żołnierzami niemieckiej 7 Dywizji Piechoty gen. Eugena Otta, wspartej artylerią i pojazdem pancernym. Po odparciu ataków piechota polska wycofuje się na rozkaz dowództwa w kierunku miejscowości Żywiec. Załoga schronu do którego nie docierają rozkazy walczy nadal w osamotnieniu pozbawiona wsparcia i osłony przez oddziały polowe. Po kilku odpartych atakach z powodu braku możliwości dalszego oporu kpt. Semik poddaje schron. Po poddaniu jeden z żołnierzy polskich zostaje zastrzelony przez żołnierza niemieckiego, dalszym mordom zapobiega oficer Wehrmachtu. Następuje złożenie broni wynoszenie rannych i poległych ze schronu, udzielanie pierwszej pomocy. Czas trwania ok. 40-50 min. Miejsce Węgierska Górka, teren wokół schronu bojowego „Wędrowiec”.
Odprawa szczegółowa sobota 11.07.2009 o godz. 14.00 przy schronie „Wędrowiec” w Węgierskiej Górce.
Z ostatniej chwili!!! rekonstrukcja na rynku w Żywcu 12.07.2009 jednak się odbędzie. poniżej scenariusz ramowy
12.07 .2009
Przejazd uczestników w kolumnie samochodami WP z Węgierskiej Gorki do Żywca w godz. 8.00-9.00 Czas przejazdu ok. 30 minut.
W Żywcu rekonstrukcja potyczki z dnia 4.IX.1939 po miedzy cofającymi się oddziałami polskimi, a zagradzającymi im drogę wojskami niemieckimi. Potyczka ta miała miejsce we wsi Zadziele k. Żywca (obecnie teren jeziora Żywieckiego). Przewidujemy inscenizacje na rynku Żywieckim. Przez plac przechodzą uciekinierzy cywilni, pomocy udzielają im harcerze, członkowie LOOP i PCK. Porządku pilnuje Policja Państwowa. Po chwili od strony południowej pojawiają się oddziały niemieckie, które zajmują miasto. Po wymianie kilku strzałów żołnierze niemieccy rozbrajają policjantów. Wśród ludności cywilnej wybucha zamieszanie i panika, którą opanowują żołnierze Wehrmachtu. Niemcy pobieżnie przeszukują kilka domów i wystawiają posterunki reszta wojsk odpoczywa. Po pewnym czasie również od strony południowej nadciąga oddział WP kpt. Kadego, który stara się dołączyć do batalionu cofającego się w stronę m. Kety. Następuje próba przebicia się oddziałów polskich zakończona odwrotem. W potyczce tej ginie czternastu żołnierzy polskich pochowanych obecnie na cmentarzu Żywieckim. Straty niemieckie to kilkunastu zabitych i rannych. W Żywcu przewidziany jest udział grup rekonstrukcyjnych w otwarciu wystawy stałej poświeconej działaniom wojennym na Żywiecczy¼nie. Możliwe jest również odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświeconej żołnierzom batalionu ON Żywiec i KOP. W tej sprawie trwają rozmowy z władzami . Po zakończeniu rekonstrukcji przewidziana defilada i prezentacja grup Czas trwania ok. 1h.
