Kęsowo "Lisia Góra" - 13 czerwiec 2009

Informacje, ogłoszenia i pytania dotyczące rekonstrukcji historycznych, zlotów militarnych, imprez historyczno-rocznicowych, spotkań, wykładów, wystaw muzealnych i innych wydarzeń nawiązujących do II RP i II wojny światowej.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jako
Marszałek
Marszałek
Posty: 293
Rejestracja: wt lut 06, 2007 10:27 pm

Kęsowo "Lisia Góra" - 13 czerwiec 2009

Post autor: Jako » pt cze 05, 2009 11:51 am

Rok 1939 przyniósł gorączkowe przygotowania Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych Wojska Polskiego do obrony przed spodziewanym atakiem ze strony III Rzeszy. Prace, zmierzające do zabezpieczenia przed atakiem zachodnich granic Polski, rozpoczęto w czerwcu 1939 roku. Rozkaz dotyczący budowy umocnień wydał marszałek Edward Rydz Śmigły w dniu 24 czerwca 1939 roku.
Prace na tej pozycji latem 1939 r. wykonywała kompania saperów KOP 'Hoszcza', pluton pionierów z Pomorskiej BK, żołnierze 35 pp oraz bON Czersk. Oprócz podwójnej linii okopów i zasieków w lasach wyrąbano także przesieki do prowadzenia ognia z broni maszynowej.
Wieczorem w dniu 01.09.1939 r. po całodziennych ciężkich walkach i odparciu kilku natarć poprzedzanych silnym przygotowaniem artyleryjskim zgrupowanie 35 pp zostało rozkazem dowództwa wycofane z zajmowanej pozycji za rzekę Brdę.

Serdecznie zapraszamy na już trzecią edycje zobrazowania walk południowego zgrupowania Armii Pomorze, w tym roku inscenizacja odbędzie się w zupełnie nowym miejscu, na terenie gminy Kęsowo, zwanym „Lisią Górą”.

Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Miłośników Artylerii i Militariów i Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kęsowa wraz z Gminą Kęsewo
Patronat honorowy - Zarządu Powiatu z okazji 10-lecia Powiatu Tucholskiego.

ODPOWIEDZ