Gdzie zaczęła się wojna?

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
strabek

Post autor: strabek » pt lut 29, 2008 10:04 pm

MarcinG pisze:Wieluń zbombardowano o 4:40, więc ja bym postawił na to miasteczko.

Wieluń zbombardowano o godz. 4.43 pozatem myślę, że to był początek wojny, ponieważ w winiku nalotu zgineło 1200 cywilnych mieszkańców miasta :cry:

macio_men

Post autor: macio_men » ndz mar 02, 2008 10:33 am

Naprawdę qrak? Nie słyszałem o tych ostrzelaniach :wink: Czyli już wimy, że to były krsy zachodnie. Tylko, które miejsce? :cry:

qrak

Post autor: qrak » ndz mar 02, 2008 12:21 pm

Tylko, które miejsce?
Przecież napisałem, że kierunek mławski

Bothrites

Post autor: Bothrites » ndz mar 02, 2008 4:07 pm

Jagmin pisze:Temat z jednej strony jest interesujący, z drugiej bez sensu. Otóż 26 września nastąpił przedwczesny atak niemiecki na Przełęcz Jabłonkowską - wg Otto Kesslera był to oszałamiająjący sukces (miliony jeńców, miejscowi z kwiatami... może przesadziłem, ale Otto też) i całe zajście spowodowane było prawdopodobnie tym, iż jednostka dywersyjna nie została powiadomiona o odwołaniu wcześniejszego terminu agresji na Polskę.
26 sierpnia próbowali zdobyć tunel kolejowy, pomimo całkowitego zaskoczenia Polaków (Niemcy wzieli 1200 jeńców), tunel został wysadzony w powietrze.

qrak

Post autor: qrak » ndz mar 02, 2008 6:17 pm

No tą liczbę 1200 jeńców to skróciłbym o jedno zero conajmniej.

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » ndz mar 02, 2008 7:04 pm

Coś mi się kojarzy, że liczba jeńców to 4. Jeńców to może nie najlepsze słowo, chodziło bardziej o zakładników - pracowników kolei, którzy zostali użyci jako żywe tarcze. Nie bardzo pamiętam, gdzie tego szukać. W internecie pewnie jest mnóstwo informacji na ten temat, które wzajemnie się wykluczą.

strabek

Post autor: strabek » ndz mar 02, 2008 7:10 pm

26 sierpnia 1939 r., 70-osobowa niemiecka bojówka pod dowództwem oficera Abwehry, por. Hansa Albrechta Herznera, zajęła bez
walki stację kolejową w Mostach koło Jabłonkowa. Celem akcji było zajęcie i utrzymanie tunelu jabłonkowskiego do czasu nadejścia regularnych wojsk
(pierwotny termin ataku na Polskę został wyznaczony właśnie na 26 sierpnia, ale rozkaz jego zmiany nie dotarł na czas do dywersantów). Po paru godzinach i niewielkiej potyczce, napastnicy wzieli joko jeńców 4 polskich kolejarzy i szybko wycofali się a właściwie uciekli. W ręce polskich żołnierzy wpadło trochę broni i materiały wybuchowe. Zdobyto również jeden MG wz. 34, :lol:

qrak

Post autor: qrak » pn mar 03, 2008 2:02 am

No właśnie...
A gdzie te 1200 jeńców? :D

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » pn mar 03, 2008 9:22 am

Pisałem, że Otto trochę podkoloryzował...

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » pn mar 03, 2008 4:35 pm

A o ktorej Niemcy zaatakowali Gdynie od strony Sopotu, w naszych mundurach? Kiedy zaatakowano most w Tczewie? Niemiecki pociag poncerny o ktorej przekroczyl granice? Tak przy okazji- jak ten panzerzug wygladal i jak byl uzbrojony?

ODPOWIEDZ