1939 – rok pokoju, rok wojny w Polskim Radiu

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jako
Marszałek
Marszałek
Posty: 293
Rejestracja: wt lut 06, 2007 10:27 pm

1939 – rok pokoju, rok wojny w Polskim Radiu

Post autor: Jako » czw lip 30, 2009 3:56 pm

Polskie Radio wyemitowało serię audycji o roku 1939:
01 stycznia 2009 roku w Programie 1 rozpoczynany nowy, całoroczny cykl pod wspólnym tytułem „1939 – rok pokoju, rok wojny”. W 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej Dorota Truszczak i Andrzej Sowa przedstawią dźwiękowy dziennik 1939 roku. Od poniedziałku do soboty po godz. 12.50 będziemy Państwu przypominać wydarzenia tamtych dni.

Rok 1939 był dla Polski rokiem przegranej wojny, klęski w walce z Niemcami i Sowietami, początkiem dwóch okupacji. Jednocześnie był rokiem zwyczajnym, podobnym do innych: ludzie rodzili się i umierali, przeżywali radości i smutki, snuli plany na przyszłość. Z okazji 70 - lecia wybuchu II wojny światowej Dorota Truszczak i Andrzej Sowa - autorzy cyklu chcą , jak podkreślają, „spojrzeć na ten rok zwyczajny i niezwykły zarazem w sytuacji, gdy wiedza nagromadzona w czasie pozwala opisać tamte czasy najpełniej” . Niemcy rozpoczęli wojnę przeciwko Polsce 1 września, ale poczynania wojenne zaczęli dużo wcześniej. W zasadzie cały rok 1939 był rokiem wojny, choć dopiero od września wojny militarnej i totalnej. Wojna Niemiec z Polską to także pogróżki Hitlera i innych niemieckich dygnitarzy, prowokacje graniczne, problemy z mniejszością niemiecką, prześladowania Polaków w Niemczech, a także zabór Czech, Kłajpedy, zbrodniczy pakt z sowietami. Ta wojna to również różnorodne polskie próby uniknięcia militarnej konfrontacji, cynizm sojuszników, całkowite osamotnienie naszego kraju.
Nagrania są dostępne na portalu PR: http://www.polskieradio.pl/jedynka/rokp ... hiwum.aspx w formie plików MP3.

ODPOWIEDZ