Pojazdy Wojska Polskiego - wrzesień 1939

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Pojazdy Wojska Polskiego - wrzesień 1939

Post autor: Jagmin » pn kwie 07, 2008 9:42 am

Trzech autorów - Jońca, Szubański, Tarczyński.
Kupuję prawie wszystko, co dotyczy polskiej broni pancernej z września i wcześniej. Wg mnie ta książka jest najlepsza, jeżeli ktoś szuka informacji o sprzęcie, a nie o jego użyciu. Przynajmniej stanowi pełną zamkniętą całość poruszającą ogół szerokiej tematyki. Warto nadmienić, że broń pancerna stanowi tylko część opracowania, jest sporo o samochodach osobowych, ciężarowych, motocyklach czy ciągnikach. Wątek o konstrukcjach prototypowych i projektach stanowi jedynie zasygnalizowanie problemu - szkoda. Zdjęcia, ilustracje, ładnie wydana.
Pozycja dobra dla tych, którzy nie znają tematu i chcieliby się czego dowiedzieć, ale i dla "znawców" problematyki.

wallenrod.69

Post autor: wallenrod.69 » pn kwie 07, 2008 11:18 am

Ptwierdzam spostrzeżenia co do wartości publikacji tych autorów. Posiadam dwie podobne do siebie w temacie: Jońca, Szubański, Tarczyński "Wrzesień 1939. Pojazdy Wojska Polskiego", wydanie z 1990r. z planszami barwnymi pojazdów w trzech rzutach. Tarczyński, Barbarski, Jońca "Pojazdy w Wojsku Polskim. 1918-1939", wydanie z 1995r z rysunkami bocznymi. Ta druga pozycja rozszerzona o losy polskich pojazdów po Kampanii Wrześniowej.

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » pn kwie 07, 2008 11:47 am

Z tą ostatnią dotąd się nie zetknąłem. Napisz coś o niej, nawet tutaj.

wallenrod.69

Post autor: wallenrod.69 » pn kwie 07, 2008 1:44 pm

Jagmin pisze:Z tą ostatnią dotąd się nie zetknąłem. Napisz coś o niej, nawet tutaj.
Książka wydana pod patronatem Komisji Historycznej b. Sztabu Głównego PSZ z Londynu, tzw. Biblioteka "Marsa". Część I Pojazdy: od motocykli po czołgi- rysunki, dane techn. i opisy zastosowania w WP. Cz.II Rozwój przemysłu krajowego... Krótki opis warunków powstawania przemysłu mototyzacyjnego. Cz.III Pojazdy wojskowe w okresie tworzenia Państwa Polskiego(do 1921r.). Cz.IV Demobilizacja. Pojazdy importowane. Pierwsze konstrukcje krajowe (do 1930r.).Cz.V Pojazdy krajowe podstawą motoryzacji WP (1931-39). Chyba najciekawszy rozdział, omawiający zagadnienia motoryzacji wszystkich rodzajów broni, defilady, pokazy, ćwiczenia, aż do zastosowania pojazdów w zajmowaniu Zaolzia i eksportu sprzętu. Cz.VI Kampania Wrześniowa. Schematy odziałów wg. stanu na wrzesień i planów rozbudowy, pod kątem motoryzacji. Działania bojowe oddziałów motorowych, ewakuacja (z podaniem ile czego i gdzie), jaki sprzęt zdobyty przez agresorów. Cz.VII Umundurowanie żołnierzy oddz.panc. i mot. WP. 1918-39.
Format A4.Bardzo dużo zdjęć z którymi wcześniej się nie spotkałem, np. wystawa sprzętu polskiego w Kijowie. Publikacja dwujęzyczna, z tłumaczeniem polskiego tekstu i opisów zdjęć na angielski.

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » pn kwie 07, 2008 1:51 pm

Zakres wygląda na bardzo szeroki, ile stron liczy sobie książka? Czy gdzieś jest dostępna, nie spotkałem się z nią nawet na rynku wtórnym.

wallenrod.69

Post autor: wallenrod.69 » pn kwie 07, 2008 2:05 pm

Całość 404 str. Cz.I liczy 83 str. Pozostałe to części opisowo albumowe ze zdjęciami. Książkę zamówiłem z księgarni wysyłkowej w 1996-97 roku. Niestety, już póżniej nie spotkałem się z nią na rynku wydawniczym. Także nie umiem koledze doradzić w kwestii ewentualnego jej nabycia.

gonczor

Post autor: gonczor » pn kwie 07, 2008 6:51 pm

A ta pierwsza książka jest dostępna w jakiejkolwiek księgarni, czy trzeba po aukcjach szukać?

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » pn kwie 07, 2008 8:12 pm

gonczor pisze:A ta pierwsza książka jest dostępna w jakiejkolwiek księgarni, czy trzeba po aukcjach szukać?
Na allegro jest prawie w ciągłej sprzedaży (teraz np są 4 sztuki). Cena średnia ok. 30zl (+-5). Można poszukać poszukać jeszcze przez alejkę, skapca czy ceneo. Radzę sprawdzić Godi - zwykle najtańsza księgarnia wysyłkowa.

wallenrod.69

Post autor: wallenrod.69 » pt maja 09, 2008 10:49 pm

Obrazek Obrazek[/quote]
Książka o której pisałem wyżej. Dla porównania, pod spodem książka o której wspominał Jagmin.

wallenrod.69

Post autor: wallenrod.69 » sob maja 24, 2008 2:09 am

WejdeR pisze:Genialna książka :D
naprawde polecam, wszystko opisane w genialny sposob, warto ją dodać do swojej kolekcji.
Jeśli bawimy sie w recenzenta, to wg mnie książki b.dobre jeśli chodzi o temat, a co najwyżej średnie jeśli chodzi o reprodukcje zdjęć i plansze barwne. Na kredowym byłyby w sam raz. Że droższe to nic, i tak bym kupił. Słowo "genialna" raczej nie pasuje :wink: A porównując obydwie z np. "Kawaleria samodzielna WP w bitwie nad Bzurą 1939" lub "Mokra Działoszyn 1939", myślę że wiem co i jak...

ODPOWIEDZ