Strona 1 z 1

"Kierunek wschodni w strategii..." Piotr Żaroń

: wt kwie 21, 2009 8:54 am
autor: Jako
Autor postu: invictus

Piotr Żaroń - KIERUNEK WSCHODNI W STRATEGII WOJSKOWO-POLITYCZNEJ GEN. WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO 1940-1943
Wyd. PWN, Warszawa 1988 str. 340.

Bardzo ciekawa i rzetelnie opracowana pozycja wydawnicza. Opisuje szczegółowo wszelkie posunięcia gen. Władysława Sikorskiego na stanowisku Naczelnego Wodza i premiera rządu RP na uchodźstwie na kierunku wschodnim. Możemy zapoznać ze szczegółami polityczno-wojskowych zabiegów w celu dotworzenia Wojska Polskiego na terytorium ZSRR. Planami politycznymi samego Generała oraz politycznymi targami jakie towarzyszyły tej operacji.

Pozycja moim zdaniem rozjaśnia cele Władysława Sikorskiego na pohybel wszystkim jego krytykom są one logiczne i konkretne z perspektywy czasu okazują się trafne. Pokazuje też wielkie przeciwności z jakimi przyszło się zmagać rządowi Polskiemu m.in wyszarpywanie ludzi, żywności, odzieży czy też uzbrojenia. Dzięki tej książce poznać nazwiska osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy. Są też opisy dramatycznych warunków bytowych polskich żołnierzy w ZSRR (- 40C mrozu i kwatery w namiotach, do których włosy przymarzały podczas snu...). Jednym zdaniem, kulisy wielkiej polityki oraz generała Sikorskiego w roli petenta u naszych "dobrodusznych sojuszników" tak zachodnich jak i wschodnich.

Całość poparta ogromnym materiałem źródłowym. Jako wielki plus zaliczam bardzo duży WYKAZ ŻOŁNIERZY, JUNAKÓW I OCHOTNICZEK POMOCNICZEJ SŁUŻBY KOBIET ARMII POLSKIEJ ZMARŁYCH W ZWIĄZKU RADZIECKIM w okresie września 1941 r. do września 1942 r. - Na pewno zainteresuje to osoby próbujące wyjaśnić los zaginionych krewnych. (Wykaz ma 80 stron nazwisk). Na końcu kilkadziesiąt ciekawych zdjęć archiwalnych.

Obrazek

P O L E C AM ! Wszystkim, którzy chcą rozumieć więcej.