"Kwatera 1939" Cezary Leżeński

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jako
Marszałek
Marszałek
Posty: 293
Rejestracja: wt lut 06, 2007 10:27 pm

"Kwatera 1939" Cezary Leżeński

Post autor: Jako » wt kwie 21, 2009 9:02 am

Autor postu: invictus

Cezary Leżeński. KWATERA 139. Opowieść o marszałku Rydzu-Śmigłym. Wyd. Lubelskie, Lublin 1989. Str. T. 1 - 362, T. 2 - 328.

Tym razem idę na łatwiznę w ramach swojej recenzję przepisuję z tylnej okładki. Uważam, że bardzo dobrze ujęto w tym przypisie walory tego wydawnictwa.

"Książka odsłania nie znane szerszemu ogółowi, miejscami sensacyjne koleje życia marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza od narodzin poprzez szkołę, Legiony Piłsudskiego, wojnę 1920 roku, okres II Rzeczypospolitej, wrzesień 1939, internowanie w Rumunii i powrót do okupowanej Warszawy.

Jest to pierwsza książka Poświęcona Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu tak w kraju, jak i poza jego granicami. Chociaż została napisana w oparciu o bogaty materiał źródłowy liczący ponad 300 pozycji, utrzymana jest w konwencji powieści biograficznej. Dzięki dialogom, barwnym i sugestywnym opisom - mimo ścisłego trzymania się udokumentowanych faktów - przykuwa uwagę czytelnika niczym najciekawsza fikcja. Łączy w ten sposób wiedzę historyczną z atrakcyjną formą popularyzacji.
Książka, oddając tło wydarzeń, autentyczne anegdoty, kulisy dramatycznych decyzji, przedstawia także wiele epizodów związanych z osobistym życiem marszałka, z historią jego romantycznego małżeństwa, cechami charakteru, tragedią internowania, rysując tym samym pełny portret człowieka, który był współtwórcą jednego z ważnych okresów narodowych dziejów.

Autor bezstronnie, a zarazem dokładnie relacjonuje koleje życia marszałka. Zachowanie obiektywizmu w przedstawianiu wydarzeń, jak również nieuchylanie się od prawdy bez względu na to, jaka ona jest, powoduje, że czytelnik może sobie wyrobić własny pogląd na osobę marszałka.

Jest to więc cenna książka wypełniająca jedną białych plam naszej współczesnej historii."

Co do autora to znalazłem o nim taką notkę:
Cezary Leżeński, pseud. "Jerzy Nałęcz" i "Marek", cel (ur. 6 stycznia 1930 w Poznaniu zm. 5 grudnia 2006 w Warszawie) – polski pisarz i dziennikarz, doktor nauk humanistycznych, podpułkownik rezerwy, autor wielu książek o tematyce wojskowej oraz dla dzieci i młodzieży. Pochodził ze szlacheckiej rodziny herbu Nałęcz.

Obrazek

Obydwa nieduże tomy można zdobyć na allegro za śmieszne pieniądze. U mnie leżała kilka lat na półce a było warto po tą pozycję sięgnąć. Wiele wyjaśnia i oddaje atmosferę II RP.

W A R T O !

ODPOWIEDZ