"W kręgu mitów i rzeczywistości" Włodzimierz T. Ko

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jako
Marszałek
Marszałek
Posty: 293
Rejestracja: wt lut 06, 2007 10:27 pm

"W kręgu mitów i rzeczywistości" Włodzimierz T. Ko

Post autor: Jako » wt kwie 21, 2009 9:07 am

Autor postu: invictus

Włodzimierz T. Kowalski - W kręgu mitów i rzeczywistości. Wyd. Interpress. Warszawa 1990. Wywiad "rzeka" z żoną gen. Kazimierza Sosnkowskiego, Jadwigą Sosnkowską. 254 strony

Jest to zapis wywiadów jakie przeprowadził swego czasu bardzo znany badacz historii dla TVP. Rozmowa prowadzona była ramach programu dokumentalnego przygotowywanego dla tejże telewizji. Serię wyemitowano po raz pierwszy w 1983 roku i kontynuowano w latach 1984-86.

Sam program zyskał bardzo duże zainteresowanie i rozgłos i wznowił dyskusję na temat II RP oraz czasu wojny. Czyta się ten wywiad rewelacyjnie. Pani Jenerałowa jest osobą niezwykłą, błyskotliwą jej osądy są niezwykle trafne a wiedza na temat Rzeczypospolitej i jej głównych aktorów nieoceniona.

Przyznam się, że jest to pozycja, którą polecił mi mój profesor od historii Polski XXw i to właśnie ten wywiad zapoczątkował moje zainteresowanie problematyką i losami II RP.

Tytuł książki jest moim zdaniem doskonale dobrany. Czytając ten wywiad otrzymujemy wiedzę na temat Polski z zupełnie innej perspektywy. Można powiedzieć "od kuchni". Całość obejmuje okres od 1919 roku, czyli momentu poznania Pani Jenerałowej swojego przyszłego męża do jego śmierci w Kanadzie. Sama rozmowa jest pasjonująca niezwykle ciekawa, barwna przy jej okazji ujawniono wiele ciekawych faktów z życia Kazimerza Sosnkowskiego, jego postawy życiowej oraz osób go otaczających a byli to ludzie z pierwszego szeregu Polskiej elity. Sama generałowa jest osobą niezwykle skromna, posiadającą wielki dystans do życia i 100% damą, co dodaje tej rozmowie dodatkowego uroku. Cała konwersacja ułożona jest chronologicznie. Włodzimierz T. Kowalski zadaje swojej rozmówczyni pytania, często rozbudowane, opatrzone własnym komentarzem, zazwyczaj obejmujące najbardziej istotne momenty w danym okresie a Pani Sosnkowska dzieli się chwile później swoim poglądem jaką na dany temat posiada. Często niezwykle ciekawie argumentując swoją postawę. Nie będę sie już zbytnio rozpisywał.

Reasumując bardzo ciekawa podróż przez historię II RP. Po prostu warto przeczytać i tyle. Książka nie jest droga i dostępna na allegro.

Obrazek

R E W E L A C J A ! ! !

ODPOWIEDZ