"Historia Kaniowszczyków..." Godzemba-Wysocki, Dom

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jako
Marszałek
Marszałek
Posty: 293
Rejestracja: wt lut 06, 2007 10:27 pm

"Historia Kaniowszczyków..." Godzemba-Wysocki, Dom

Post autor: Jako » wt kwie 21, 2009 9:39 am

Autor postu: Hobo

W 2006 roku wydana została książka, której tytuł na okładce brzmi: "Historia Kaniowszczyków czyli Dzieje 30 Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich" (pisownia jak w oryginale). Autorami są Wacław Stanisław hr. Godzemba - Wysocki oraz Marian Domagała - Zamorski, którzy dokonali opracowania na podstawie relacji uczestników wojny zebranych przez por. Romana Podbielskiego i por. Tadeusza Makowskiego.
Książka ta to naprawdę pod względem merytorycznym smakowity kąsek. 67 lat po opisywanych wydarzeniach dostajemy do ręki zbiór relacji, pełnych nieznanych epizodów z walk i ciekawych detali dotyczących realiów tamtej wojny.
Mamy tu m. in. opis działań 30pp na przedpolu, przełamania pozycji pułku pod Beleniem, walk I/30pp w rej. Placówki, a także działań IV/30pp i I/360pp w obronie Warszawy, walk I bat. ckm i br. tow. na pozycji mławskiej. Niektóre stwierdzenia brzmią wręcz sensacyjnie, jak np. wypad I/30pp za granicę państwową
Zawiodło, niestety, wydawnictwo. (celowo, litościwie nie podaję więc jego nazwy). Żenujący poziom redakcji merytorycznej i niechlujstwo redakcji technicznej bynajmniej nie ułatwia lektury.
Na pewno jednak wszystkim zainteresowanym Kampanią Wrześniową książka sprawi wiele satysfakcji.

ODPOWIEDZ