"Polscy spadochroniarze w II wojnie światowej" A.J

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jako
Marszałek
Marszałek
Posty: 293
Rejestracja: wt lut 06, 2007 10:27 pm

"Polscy spadochroniarze w II wojnie światowej" A.J

Post autor: Jako » wt kwie 21, 2009 9:52 am

Autor postu: Jagmin

Autor - Adam Jońca, część I dotycząca okresu do 1939. Temat niszowy i mało rozpowszechniony, bo też niewiele w tej kwestii udało się zdziałać. Książka chodzi na aukcjach czasami nawet powyżej 30zł (czyli blisko złotówka za stronę), co wg mnie jest daleko idącą przesadą.
Jest trochę o sporcie spadochronowym (można się bez tego obyć), o spadochroniarzach-żołnierzach jest może strona, potem umundurowanie, broń (jak dla mnie zbyt pobieżnie), samoloty, sporo zdjęć (głównie zbiórki chłopaków w pilotkach), trochę kolorowych tablic.
Całość podsumować można jednym słowem - mało. Czego wg mnie brakuje? Np porównania polskich wysiłków w tworzeniu i szkoleniu jednostek spadochronowych z tym, co się działo w krajach ościennych, czegoś o taktyce i zadaniach - łatwo się domyślić, że chodziło chyba wyłącznie o dywersję, ale gdyby autor pokusił się o taką analizę, nie musiałbym pisać "chyba". Poza tym wierzę, że o samych działaniach i szkoleniu naszych skoczków dało się napisać więcej niż stronę.
Jeżeli kogoś interesuje temat, to warto postarać się o tą pozycję, ja też nie żałuję zakupu i pewnie często będę do książki zaglądał, ale 20-30zł to wg mnie cena nieuzasadniona.

ODPOWIEDZ