"Kierunek wschodni w strategii..." Piotr Żaroń

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jako
Marszałek
Marszałek
Posty: 293
Rejestracja: wt lut 06, 2007 10:27 pm

"Kierunek wschodni w strategii..." Piotr Żaroń

Post autor: Jako » wt kwie 21, 2009 8:54 am

Autor postu: invictus

Piotr Żaroń - KIERUNEK WSCHODNI W STRATEGII WOJSKOWO-POLITYCZNEJ GEN. WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO 1940-1943
Wyd. PWN, Warszawa 1988 str. 340.

Bardzo ciekawa i rzetelnie opracowana pozycja wydawnicza. Opisuje szczegółowo wszelkie posunięcia gen. Władysława Sikorskiego na stanowisku Naczelnego Wodza i premiera rządu RP na uchodźstwie na kierunku wschodnim. Możemy zapoznać ze szczegółami polityczno-wojskowych zabiegów w celu dotworzenia Wojska Polskiego na terytorium ZSRR. Planami politycznymi samego Generała oraz politycznymi targami jakie towarzyszyły tej operacji.

Pozycja moim zdaniem rozjaśnia cele Władysława Sikorskiego na pohybel wszystkim jego krytykom są one logiczne i konkretne z perspektywy czasu okazują się trafne. Pokazuje też wielkie przeciwności z jakimi przyszło się zmagać rządowi Polskiemu m.in wyszarpywanie ludzi, żywności, odzieży czy też uzbrojenia. Dzięki tej książce poznać nazwiska osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy. Są też opisy dramatycznych warunków bytowych polskich żołnierzy w ZSRR (- 40C mrozu i kwatery w namiotach, do których włosy przymarzały podczas snu...). Jednym zdaniem, kulisy wielkiej polityki oraz generała Sikorskiego w roli petenta u naszych "dobrodusznych sojuszników" tak zachodnich jak i wschodnich.

Całość poparta ogromnym materiałem źródłowym. Jako wielki plus zaliczam bardzo duży WYKAZ ŻOŁNIERZY, JUNAKÓW I OCHOTNICZEK POMOCNICZEJ SŁUŻBY KOBIET ARMII POLSKIEJ ZMARŁYCH W ZWIĄZKU RADZIECKIM w okresie września 1941 r. do września 1942 r. - Na pewno zainteresuje to osoby próbujące wyjaśnić los zaginionych krewnych. (Wykaz ma 80 stron nazwisk). Na końcu kilkadziesiąt ciekawych zdjęć archiwalnych.

Obrazek

P O L E C AM ! Wszystkim, którzy chcą rozumieć więcej.

ODPOWIEDZ