Pomocy! Gdzie zrobione zdjęcie? Jaki to pułk?

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
kk110

Pomocy! Gdzie zrobione zdjęcie? Jaki to pułk?

Post autor: kk110 » wt lis 24, 2009 12:36 pm

Mam takie oto zdjęcie :
Obrazek
Pochodzi z przekazów rodzinnych lecz jest bez opisu i nie wiadomo, gdzie zostało wykonane i jaka to jest jednostka. Architektura budynku przypomina dawne koszary w Szczypiornie (Kalisz), ale tam nie było chyba kawalerii.
Widać na zdjęciu proporczyk (biało czarny niestety). Mam rysunki z 40 proporczykami i nie wiem do którego można go dopasować.
Są otoki na czapkach, ale też nie wiem czy jest to kolor biały czy żółty.
A może ktoś rozpozna osoby na pierwszym planie?
Czy jest ktoś, kto mógłby mi pomóc?
Bardzo proszę.
Krzysztof K. z Łodzi

qrak

Re: Pomocy! Gdzie zrobione zdjęcie? Jaki to pułk?

Post autor: qrak » śr lis 25, 2009 2:30 pm

A możesz wrzucić powiększone zdjęcie? Na tej miniaturze nie widać szczegółów.


kk110

Re: Pomocy! Gdzie zrobione zdjęcie? Jaki to pułk?

Post autor: kk110 » śr lis 25, 2009 4:05 pm

Chyba jest ok.
W przypadku gdy znajdę podobieństwo w proporcach (bo to jest porównywanie kolorowych grafik z biało-czarnym zdjęciem) to okazuje się, że dany pułk na otoki amarantowe, i już odpada. Jak znajdę pułki z białymi otokami to znowu układ jasnych i ciemnych barw na proporczyku się nie da dopasować. Może po elementach architektury uda się ustalić miejsce.

qrak

Re: Pomocy! Gdzie zrobione zdjęcie? Jaki to pułk?

Post autor: qrak » czw lis 26, 2009 3:08 pm

Barwa proporczyka najbardziej pasuje do 12p.uł. Podolskich, ewentualnie 4p.s.k. Ziemi Łęczyckiej. Ale tu z kolei otoki powinny być amarantowe.
Istnieje też druga hipoteza. Oficerowie ci są wysocy rangą (prawie sami generałowie) i mogą po prostu być rozjemcami w jakiś manewrach na poligonie. Wtedy to zakładano opaski na nakrycia głowy kolorem odpowiadające przynależnej stronie. W tym wypadku, jako rozjemcy/obserwatorzy przysługuje im barwa biała. Tutaj zrekonstruowana sylwetka oficera pełniącego taką funkcję:
Obrazek
Może to być także święto pułku, o czym świadczy długi stół i ława na dalszym planie, gdzie siedzą inni żołnierze (szeregowi? oficerowie pułku?). A wyżsi oficerowie przyjechali z wizytacją. Lub na odwrót. Uroczysta wizytacja wyższych wojskowych i z tej okazji posiłek jest podawany odświętnie.
Kolejny szczegół, który może naprowadzić: oficerowi ci nie mają broni białej przy sobie. Trza by zajrzeć do regulaminów i znaleźć kiedy to noszono broń biała a kiedy nie.
Zastanawia też otok kapelana w stopniu kapitana. Czy służby duchowe miały swoją własną barwę, czy też otok zależał właśnie od barw pułku w którym pełnił służbę? Tego nie wiem :( A wyraźnie widać, że persona ta ma inny odcień (żółty? jasny niebieski?).
Można też pójść tropem architektury koszar. Laik z tego tematu jestem, ale zaryzykuję stwierdzenie, że budynki bardziej pasują mi na architekturę carską niźli pruską (niestety pojęcia nie mam jak wyglądały koszary budowane w C.i K.).
Ostatnią i chyba najtrudniejszą drogą będzie po prostu wytypowanie ze strony: http://www.dowodcy1939.wp.mil.pl/
generałów brygady i wzwyż i porównać twarze owych dwóch generałów brygady występujących na zdjęciu z portretami tych którzy znajdują się na w.w. stronie. Tutaj jednak pojawia się pułapka. Oficerowi ci mogli do września'39 albo awansować wyżej, albo przejść na emeryturę etc.

Pozdrawiam

d_sz1

Re: Pomocy! Gdzie zrobione zdjęcie? Jaki to pułk?

Post autor: d_sz1 » pt lis 27, 2009 12:40 am

Jak dobrze przyjrzeć się to i cywil się znajdzie na zięciu i to nie jeden; inna sprawa, że rogatywki raczej przypominają wersje polowa niż galową usztywnianą, więc raczej nie jest to jakaś oficjalna wizyta ani święto pułku. Też krój rogatywki mi raczej nie pasuje wiec to zdjęcie jest wykonane raczej w latach 20 niż w 30.
Budynek po prawej stronie już chyba gdzieś widziałem na zdjęciu. Co do architektury: na koszary w Płocku lub Pułtusku budynki za wysokie (3 kondygnacje) trochę przypomina te z Ciechanowa, ale jest problem tu niema tynku na zdjęciu a obecnie jest, więc trudno porównać detale.
Patrzyłem po proporczykach jak dwa kolory jeszcze można dopasować to z tym trzecim już nie wychodzi. Trzeba poszukać w dokumentach czy czasem nie został on zmieniony w wyniku reformy. I do końca nie jestem pewny czy raczej nie trzeba szukać po jednostkach piechoty, bo na kawalerie nic faktycznie nie wskazuje.

qrak

Re: Pomocy! Gdzie zrobione zdjęcie? Jaki to pułk?

Post autor: qrak » pt lis 27, 2009 3:16 am

To od początku...
inna sprawa, że rogatywki raczej przypominają wersje polowa niż galową usztywnianą, więc raczej nie jest to jakaś oficjalna wizyta ani święto pułku
Rogatywka polowa wz.37 (bo chyba o tą przedmówcy chodzi), potocznie zwana "polówką" była identyczna dla wszystkich rodzajów broni, służb i stopni. Nie miała żadnych odznaczeń, insygni itp. poza białym orłem na czole, w górnej częsci. Te na zdjęciu do tego typu nie należą.
W użyciu były też też wersje nieusztywniane rogatywek. Nie pomnę już wzoru jakiego to jest czapka (przed usztywnianą wz.35), ale niekiedy oficerowie nosili je dla tak zwanego "fasonu".
BTW. Nie było czegoś takiego, jak rogatywka "galowa". Garnizonowa i polowa. To wszystko.
Też krój rogatywki mi raczej nie pasuje wiec to zdjęcie jest wykonane raczej w latach 20 niż w 30.
Nie do końca niestety orientuję się jak to było z modą oficerską (mundury oficerowie szyli sobie własnym sumptem), ale kurtki wyglądają mi na inspirowane wz.36. Dlatego raczej obstawiałbym drugą połowę lat 30-tych.
Budynek po prawej stronie już chyba gdzieś widziałem na zdjęciu. Co do architektury: na koszary w Płocku lub Pułtusku budynki za wysokie (3 kondygnacje) trochę przypomina te z Ciechanowa, ale jest problem tu niema tynku na zdjęciu a obecnie jest, więc trudno porównać detale.
W pułtusku są trój kondygnacyjne koszary (z tego co pamiętam, mogę się mylić). Ale tam stacjonował 13pp co do kawalerii ma się nijak. Może faktycznie Ciechanów, gdzie stacjonował 11p.uł.?
do końca nie jestem pewny czy raczej nie trzeba szukać po jednostkach piechoty, bo na kawalerie nic faktycznie nie wskazuje.
Na piechotę wskazywało by jedno: ciemne (na czarno-białym zdjęciu) czyli w "kolorze" granatowe łapki na całą szerokośc kołnierza. Takich tu nie uświadczymy. Za to mamy primo: w tle proporczyk kawaleryjski; secundo: na kołnierzach generałów proporczyki kawaleryjskie. Ale z kolei tu sama prawie generalicja. A z tymi to pojęcia nie mam jak było :(

Dalej więc upieram się przy moim tropie (acz zgadzam się z tym Ciechanowem) ;)

d_sz1

Re: Pomocy! Gdzie zrobione zdjęcie? Jaki to pułk?

Post autor: d_sz1 » pt lis 27, 2009 11:11 am

qrak no z ust mi wyjąłeś z ta rogatywką właśnie mi o garnizonową chodziło a jak wczoraj pisałem to gdzieś słowo wyleciało i napisałem "galowa". Zastanawią mnie jeszcze te białe wypustki na rogatywce.
Co do proporczyków na kołnierzykach to rzeczywiście są, ale ja widzę tylko u trzech osób no można przyjąć, że jest u czterech wliczając oficera koło kapelana.
Co do mundurów nie jestem pewny nie bardzo przypominają ten garnizonowy wz. 36.
Co do proporca to, wymiary proporców kawaleryjskich (i nie tylko) zostały ujednolicone i podane w „Instrukcji o znakowaniu” (O.37/1939), a konkretniej w załączonym do niej „Albumie znaków” (O.37a/1939) – zatwierdzonych przez GISZ 15 sierpnia 1939 roku z terminem realizacji wyznaczonym na 11 listopada.
Ale jeśli masz racje to spojrzeć trzeba też na analogiczne znaki przysługiwały artylerii konnej, oraz poszczególnym szkołom, wchodzącym w skład CWK.
I popatrzyłem:
Obrazek
może to być proporczyk Szkoły Podchorążych Kawalerii.
Czyli w takim wypadku Grudziądz.

qrak

Re: Pomocy! Gdzie zrobione zdjęcie? Jaki to pułk?

Post autor: qrak » pt lis 27, 2009 1:33 pm

Zastanawią mnie jeszcze te białe wypustki na rogatywce.
Oficerskie rogatywki miały takie właśnie srebrne wypustki.
Co do mundurów nie jestem pewny nie bardzo przypominają ten garnizonowy wz. 36.
7 guzików, kieszenie na piersiach. Najbardziej charakterystyczne elementy kurtki wz.36. Co Tobie przemawia przeciw temu?

kk110

Re: Pomocy! Gdzie zrobione zdjęcie? Jaki to pułk?

Post autor: kk110 » pt lis 27, 2009 2:21 pm

http://smbit11.republika.pl/oldpic/40.htm
Tu znalazłem zdjęcie dziedzińca koszar w Ciechanowie. Czy to nie jest właśnie ten fragment budynku (lewa część) ?

ODPOWIEDZ