7TP - wady, zalety, możliwości rozwojowe

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » wt kwie 17, 2007 11:03 am

Dzięki, ale znam tą stronę, podejrzewam, że inni też. Akurat w temacie 7TP nie wnosi ona zbyt wiele, raz nawet zetknąłem się z krytyką stosowanego tam nazewnictwa dla modeli jedno- i dwuwieżowych, jako nie znajdującego szerszego pokrycia w dokumentach. Daleki jestem jednak od umniejszania trudu jaki włożyli autorzy w realizację strony, zwłaszcza, że zawartość jest bogata i o szerokim zakresie, zaś strona jako taka posiada silny walor edukacyjny i wartość poznawczą. W temacie 7TP chyba więcej znajdzie się na stronie sprzężonej z forum, albo http://derela.republika.pl/brpanc.htm , http://www.iirp.prv.pl/ (tu jest też o czołgach średnich o ile pamiętam), http://www.wojsko18-39.internetdsl.pl/w ... /index.htm , http://www.militarium.net/
a najlepiej jednak sięgnąć do publikacji tradycyjnych, które zwykle stanowią pierwowzór dla powstających stron.

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » wt kwie 17, 2007 12:31 pm

mannercheim nie zadawaj sobie pokazywania najbardziej znanych stron, bo jak można interesować się sprzętem mieć dostęp do internetu i nie zobaczyć co można w nim znaleźć :shock:

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » wt kwie 17, 2007 1:07 pm

No cóż, ja też poczułem się jakby ktoś mi zaproponował elementarz Falskiego.

mannercheim

Post autor: mannercheim » wt kwie 17, 2007 7:57 pm

Ja w przeciwieństwie do ciebie Von Slavek nie podaje ciągle linka do jednej strony którą śmiało można nazwać badziewem żeby nie używać innych obraźliwych słów

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » wt kwie 17, 2007 9:41 pm

Ja w przeciwieństwie do ciebie Von Slavek nie podaje ciągle linka do jednej strony którą śmiało można nazwać badziewem żeby nie używać innych obraźliwych słów
Ona jest po prostu zbyt rozbudowana i posiada wiele informacji które niektóre człowieczki nie mogą pojąć, ci co natomiast cokolwiek wiedzą na temat uzbrojenia doceniają ją ale ty napewno to takich nie należysz, zresztą nie mam zamiaru z tobą dyskutować :evil:

Awatar użytkownika
Jako
Marszałek
Marszałek
Posty: 293
Rejestracja: wt lut 06, 2007 10:27 pm

Post autor: Jako » śr kwie 18, 2007 9:30 am

Proszę aby wszyscy w tym wątku skupili się na merytorycznej stronie dyskusji. Użytkownicy, którzy będą publikować kolejne posty dotyczące innych użytkowników, a nie tematu będą banowani. :ban:

Proszę również o zachowanie przynajmniej średniego poziomu dyskusji - posty nic nie wnoszące, posty z trywialnymi pytaniami oraz informacjami bez znaczenia dla dyskusji będą usuwane automatycznie, a użytkownicy po ostrzeżeniu banowani. :ost:

Admin

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » ndz kwie 22, 2007 8:51 am

Może wróćmy do tematu. Czy miało waszym zdaniem sens kontynuowanie produkcji i modyfikacji (przyjmijmy, że nawet tak zaawansowanych o jakich gdybamy) modelu 7TP czy należało zakończyć serię na wersji podstawowej i możliwie szybko wdrożyć 10TP i jego następcę 14TP, zaś do zadań rozpoznawczych produkować 4TP?

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » ndz kwie 22, 2007 3:19 pm

Jak wiemy nie rozpoczeliśmy produkcji 4TP z tego powodu że uświadomiono sobie że w najbliższej przyszłości rozpoznanie będą prowadzić czołgi klasy 7TP, co było raczej słusznym spostrzeżeniem, Zaś 10 TP, Jagminie jak mi wiadomo wogóle nie miał być produkowany, co innego 14 TP ale do wdrożenia jego produkcji potrzeba było trochę czasu moim zdaniem najwcześniejszy termin rozpoczęcia jego produkcji to jesień 1940, jednak wszystko zależało od silnika, dlatego ja sądzę że produkcja 9TP była rozsądnym posunięciem.

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » ndz kwie 22, 2007 4:22 pm

Racja. 10TP był konstrukcją niezbyt udaną, do tego skomplikowaną, awaryjną i kosztowną. 14TP rokował nieco lepiej, jednak trudno dzisiaj to ocenić - prace nie zostały zakończone. Czołgi średnie wydawały się być przedsięwzięciem jeszcze bardziej odległym.

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » pn kwie 23, 2007 5:47 pm

No tak jak praktycznie nad każdą nasza bronią która mogła coś zdziałać, zresztą tych 14 TP i tak miało być bardzo mało tylko 4 kompanie przydzielone każdej brygadzie panc-mot. A swoją ciekawe ile planowano wykonać czołgów ciężkich.

ODPOWIEDZ