Władysław Zieliński Straż Graniczna

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
matteo9
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: pt paź 26, 2018 6:17 pm

Władysław Zieliński Straż Graniczna

Post autor: matteo9 » pt paź 26, 2018 7:03 pm

Szanowni forumowicze poszukuję informacji nt. strażnika granicznego Władysława Zielińskiego ur. 14.01.1904r. Upustek powiat Augustów, Służył w SG od 1932r. służbę pełnił kolejno na placówkach: Krasnołąka (kom. Działdowo), Chorzele, Wasiły-Zygny (kom. Chorzele). Czy ktoś ma informacje na temat roli Straży Granicznej z rejonu Chorzel w 1939r. Wiem tylko, że SG została wcielona do WP i prawdopodobnie strażnicy walczyli w obronie Mławy.

matteo9
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: pt paź 26, 2018 6:17 pm

Re: Władysław Zieliński Straż Graniczna

Post autor: matteo9 » śr lip 17, 2019 12:06 pm

Udało mi się ustalić, że wielu strażników granicznych brało udział w obronie Warszawy walcząc w sformowanym na początku września 360 Pułku Piechoty. Dowódcą Pułku był Witalis Chmura wcześniejszy komendant Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej mieszczącego się w Ciechanowie, zginął podczas wypadu na Okęcie. Dowódcą III batalionu był mjr SG Wacław Niedzielski, który do września był komendantem Inspektoratu granicznego Przasnysz (szefem wywiadu SG Przasnysz) broniony rejon : pola mokotowskie. Z kolei dowódcą IV batalionu był ppłk L. Okulicki a dowódca drugiej kompanii por. SG Paweł Czerkies, który do września 1939r. był zastępcą komendanta sąsiadującego z Chorzelami komisariatu Szczepkowo-Borowe. Komendantem kom Szczepkowo Borowe był znajomy Władysława asp. Józef Stępień. Dowódcą placówki w Wasiłach- Zygnach był przod. Stanisław Kościelniak.

ODPOWIEDZ