Szarża na czołgi

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Szarża na czołgi

Post autor: Horus » pt paź 12, 2012 10:44 pm

Podobno szarża pod Krojantami dała podobno początek mitowi "Z szablą na czołgi". Jest wielce prawdopodobne że początek legendy nastąpił 10 września pod Walewicami i była to faktycznie szarża na czołgi. Prawdopodobnie w liczbie sześciu. Szarżę wykonało około trzydziestu ochotników z 4 szwadronu 14 Pułku Ułanów pod dowództwem rotmistrza Cz. Juścińskiego. Ułani przy wsparciu erkaemu oraz dwóch Ur-ów zaatakowali odpoczywający oddział czołgów przy pomocy wiązek granatów.
Jako że oczy ostatnio odmawiają posłuszeństwa odsyłam do artykułu http://histmag.org/?id=7155

qrak

Re: Szarża na czołgi

Post autor: qrak » śr paź 17, 2012 1:44 pm

Na mit o szarżach na czołgi złożyło się kilka elementów: szarża pod Krojantami czy Walewicami, "korespondencja wojenna" jakiegoś włoskiego dziennikarzyny i niemiecki film propagandowy "Szwadron Bojowy Lutzow". Wierutne kłamstwo podłapała komunistyczna propaganda, której w to graj było oczernianie wszystkiego co "białopolskie".

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Re: Szarża na czołgi

Post autor: Horus » śr paź 24, 2012 9:19 pm

Jednak mit oparty na faktach. Zdarza się. Jednak ciekawe dlaczego nie rozpropagowano naszej armii atakującej wroga kosami ? Były do tego podstawy.

ODPOWIEDZ