"Odyseja skarbu Rzeczypospolitej..." Wojciech Roje

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jako
Marszałek
Marszałek
Posty: 293
Rejestracja: wt lut 06, 2007 10:27 pm

"Odyseja skarbu Rzeczypospolitej..." Wojciech Roje

Post autor: Jako » wt kwie 21, 2009 9:15 am

Autor postu: invictus

Wojciech Rojek - ODYSEJA SKARBU RZECZYPOSPOLITEJ, Losy złota Banku Polskiego 1939 - 1950. Wyd Literackie, Kraków 2000 str. 530.

Książka bardzo ciekawie i wyczerpująco opisuje losy złota II Rzeczypospolitej. Na pewno wiele osób zaciekawi ten temat. Mało kto uświadamia sobie, że w trakcie wojny ewakuowane są również instytucje użytku publicznego. W przypadku września 1939 i charakteru tej wojny roku spowodowało niesamowity chaos, nie tylko na drogach. W jednym z pierwszych rozdziałów na 45 stronach z 530 całości autor opisał właśnie takie przedsięwzięcie w wykonaniu urzędników Banku Polskiego i oficerów WP.

Dzięki Panu Wojciechowi Rojkowi i tytanicznej pracy jaką wykonał aby oddać losy skarbca II RP czytelnik może prześledzić tą "odyseje" ze szczegółami. Dowiemy się m.in jak to w chaosie, który ogarnął polską stolice w której kilku urzędników i oficerów, szuka kierowców, rekwiruje autobusy, ciężarówki, samochody, ładuje kilkadziesiąt ton złota w sztabach, skrzynie papierów wartościowych, itp. by pod bombami, często bocznymi drogami, werbując przypadkowo spotkanych oficerów i żołnierzy uciec przed Niemieckimi wojskami do granicy Rumuńskiej. (To tak w dużym uproszczeniu)

Natomiast dalsze rozdziały opisują nie tylko to co się działo fizycznie ze złotem, które poprzez Rumunię, Bliski Wschód, Francję, Afrykę Zachodnią, Wielką Brytanię trafia do Stanów Zjednoczonych i Kanady ale także historię politycznych pertraktacji, tajnych negocjacji, problemów prawnych i oczywiście logistycznych jakie napotkają "konwojenci" i rząd RP na uchodźstwie.

Wszystkiego nie sposób streścić i nie mam też takiego celu. Napisze jeszcze, że złoto było warte 86 milionów dolarów (na dzisiaj ok 400mln dol) i nie jeden rząd miał na nie ochotę. Odpowiedz co się stało ostatecznie ze spadkiem po II RP znajdą Państwo w książce.

Aby dopełnić recenzję dopiszę jeszcze że na końcu tego wydawnictwa można znaleźć kilkanaście wyszukanych fotografii związanych z tematem. Całość napisana jest dosyć przystępnym opisowym językiem i dobrze się czyta. P O L E C A M ! ! !

Obrazek

univers

Re: "Odyseja skarbu Rzeczypospolitej..." Wojciech Roje

Post autor: univers » sob sie 10, 2013 1:25 pm

Witam,
czy bylby Pan tak grzeczny i moze odsprzedal ta ksiazke ( stan dowolny) nie moge nigdzi eja dosłownie znależć.Byłbym bardzo zobowiazany .
Z gory dziekuje za ewentualna pomoc.
Serdecznie pozdrawiam

M

ODPOWIEDZ