space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Wystawa "Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939"

Fundacja Kresy-Syberia zaprasza do odwiedzania wystawy plenerowej "Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939", dostępnej publicznie w dniach 28 października - 9 listopada 2011 przed budynkiem "Domu Polonii" w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 64.

 

Wystawa Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939Uroczyste otwarcie wystawy będzie miało miejsce w dniu 28 października 2011 o godzinie 12.00. Honorowy patronat nad wystawą objął Komendant Główny Straży Granicznej, pan generał brygady Leszek Elas. Na potrzeby naszej wystawy, swoje zbiory udostępnili m.in. członkowie Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych oraz Muzeum Polskich Formacji Granicznych zaś do jej tworzenia zaprosiliśmy zarówno instytucje, jak i pasjonatów, kolekcjonerów oraz rodziny i potomków żołnierzy K.O.P. z całego świata.

Wystawa na 30 planszach opowiada historię Korpusu Ochrony Pogranicza od jego powstania w roku 1924 do kampanii wrześniowej 1939, prezentując blisko 170 zdjęć archiwalnych, niejednokrotnie unikatowych, pochodzących z rozproszonych archiwów prywatnych i udostępnianych publicznie po raz pierwszy. W uroczystości otwarcia wezmą udział m.in. gen. bryg. Leszek Elas, Komendant Główny Straży Granicznej, przedstawiciele Senatu RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji kultury, a także przedstawiciele środowisk kresowych i wojskowych.

Otwarciu wystawy w dniu 28 października 2011 towarzyszyć będzie prezentacja i wystawa nt. współczesnej Straży Granicznej w 20-lecie jej powstania. Po raz pierwszy prezentowane będą również przez Stowarzyszenie Wizna 1939 r. przedmioty osobiste wydobyte z grobu kpt. Raginisa podczas jego ekshumacji w bieżącym roku w Wiźnie.

Korpus Ochrony Pogranicza był formacją wojskową czasów pokoju, utworzoną w 1924 roku w obliczu narastającego bandytyzmu i agresji inspirowanej przez sowieckie służby specjalne na terenach przygranicznych. Jego powołanie miało na celu bezpośrednią ochronę wschodnich granic Rzeczypospolitej przed penetracją agentów, terrorystów i grup dywersyjnych, przerzucanych coraz śmielej na teren RP ze Związku Sowieckiego. Na przestrzeni piętnastu lat swojej pracy na wschodnich rubieżach kraju, starannie dobierani i szkoleni żołnierze, stanowiący elitę militarną Wojska Polskiego, dbali o bezpieczeństwo i spokój mieszkańców i wrastając jednocześnie w kresowy krajobraz, stapiając się z nim, dołączali do tak przez nas wszystkich kochanej legendy Kresów. W trudnych dniach września 1939 r. wzięli na siebie ciężar powstrzymania wkraczającej do Polski Armii Czerwonej i pomimo braku sprzętu, amunicji i wyczerpania, przez dwa tygodnie samotnie stawiali czoła wrogowi. Wielu z nich spoczęło później w zbiorowych mogiłach Katynia, Charkowa czy Tweru, zapomniała o nich komunistyczna Polska.

Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska, a jej przygotowanie było możliwe dzięki wsparciu finansowemu ze strony Kancelarii Senatu RP.

Galeria
26.XII.1928 - Jan Gruszewski i córka Genia z krewnymi.
26.XII.1928 - Jan Gruszewski i córka Genia z krewnymi.
Polowanie oficerów KOP - siedzi gen. Henryk Minkiewicz - twórca i dowódca KOP w latach 1924-1929.
Polowanie oficerów KOP - siedzi gen. Henryk Minkiewicz - twórca i dowódca KOP w latach 1924-1929.
Rozpoznanie na Helu - lipiec 1939. Od lewej: kpt. Zbigniew Braniecki adj. baonu i por. Władysław Hess.
Rozpoznanie na Helu - lipiec 1939. Od lewej: kpt. Zbigniew Braniecki adj. baonu i por. Władysław Hess.
St. sierżant Jan Rubaś w środku i dwaj inni żołnierze z baonu KOP Dederkały - rok 1932.
St. sierżant Jan Rubaś w środku i dwaj inni żołnierze z baonu KOP Dederkały - rok 1932.
Szkolenie KOP - zajęcia z szermierki, placówka Zduny - lata 30-te.
Szkolenie KOP - zajęcia z szermierki, placówka Zduny - lata 30-te.

 

AKCJA "ŚWIATEŁKO DLA STRAŻNIKÓW KRESÓW"

Członkowie Fundacji Kresy-Syberia, jako wnuki i dzieci Kresowian i Sybiraków, pamiętają o tych żołnierzach, którzy z męstwem i poświęceniem stawili czoła przeważającej sile agresora i mimo, że ich walka była walką Dawida z Goliatem, do ostatnich dni stawiali bezprzykładny opór sowieckiej agresji. Ci z nich, którzy dostali się do niewoli, zapłacili za to cenę najwyższą. Pragniemy, aby o tych cichych obrońcach Kresów, przez dziesiątki lat ignorowanych przez oficjalną historiografię, mordowanych lub wtrącanych do komunistycznych więzień, przypomnieli sobie wszyscy Polacy. Poprzez naszą akcję "ŚWIATEŁKO DLA STRAŻNIKÓW KRESÓW" chcemy przypomnieć o nich i o ich losach a także upomnieć się o należne dla nich miejsce w historii.

Żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza - ofiarom Katynia, Tweru, Charkowa i innych miejsc sowieckich kaźni zadedykowaliśmy specjalne plansze naszej wystawy. Tych wszystkich, których udało się zidentyfikować, wymieniamy z imienia i nazwiska.

W WEEKEND 29 - 30 października 2011 CZEKAMY NA CIEBIE POD DOMEM POLONII W WARSZAWIE. PRZYJDŹ I ZAPAL ŚWIATEŁKO ŻOŁNIERZOM K.O.P., KTÓRZY NA ZAWSZE ZOSTALI NA KRESACH

Pragniemy, aby w tych dniach jak najwięcej osób - nie tylko Sybiraków i tych, związanych z Kresami - zapaliło symboliczne światełko dla upamiętnienia ich losów, czy to pod planszą z nazwiskami zamordowanych, czy w dowolnym, stosownym do tego, miejscu. Zapal światełko, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl. Pamięć jest najtrwalszym pomnikiem.

Fundacja Kresy Syberia to niezależna organizacja pozarządowa z siedzibą w Warszawie i oddziałami w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i Australii. Powstała w listopadzie 2008 r. z inicjatywy potomków Sybiraków i Kresowian z Kraju i z zagranicy. Głównym celem Fundacji jest upowszechnienie, badanie i upamiętnianie losów obywateli polskich w czasie II wojny światowej na Kresach Wschodnich oraz na uchodźstwie. Najważniejsze realizowane obecnie projekty Fundacji to Wirtualne Muzeum Kresy-Syberia (www.kresy-siberia.org) oraz Audiowizualne Archiwum Sybiraków - nagrywanie wywiadów wideo z Sybrakami w Polsce, na Zachodzie oraz w krajach b. ZSRR.

Wirtualne Muzeum Kresy Syberia to muzeum istniejące wyłącznie w Internecie, dokumentujące losy obywateli II Rzeczypospolitej, którzy znaleźli się na terenach zagarniętych we wrześniu 1939 r. przez Armię Czerwoną. Muzeum opisuje także dzieje tych Polaków, którym udało wydostać się z "nieludzkiej ziemi" i następnie walczyć na wszystkich frontach II wojny światowej oraz ich emigracyjne losy. Zamierzeniem twórców Muzeum jest ukazanie tła wydarzeń historycznych poprzez wspomnienia osób - pamiętniki, fotografie, relacje audio i video oraz ukazanie wpływu, jaki miała okupacja sowiecka na życie milionów obywateli II RP.

Partnerzy i sponsorzy Wirtualnego Muzeum Kresy-Syberia
Honorowymi patronami Muzeum są: Śp. Prezydent Ryszard Kaczorowski, Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Minister Spraw Zagranicznych - Radosław Sikorski oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Wśród sponsorów Muzeum należy wymienić ponadto Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Wlk. Brytanii, Ognisko Rodzin Osadników Kresowych w Wlk. Brytanii, Stowarzyszenie II Korpusu, Kanada.

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space