space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Piskor Tadeusz Ludwik

Piskor Tadeusz Ludwik(1889-1951), generał dywizji Wojska Polskiego. Przed I wojną światową założył Związek Walki Czynnej (ZWC) na uniwersytecie w Liege. Następnie działał w ZWC i Związku Strzeleckim we Lwowie. Jako oficer walczył w I Brygadzie Legionów Polskich, awansując do stopnia kapitana i stanowiska dowódcy batalionu.

1917 ukończył kurs Sztabu Generalnego prowadzony w ramach Polskiej Siły Zbrojnej. Po kryzysie przysięgowym internowany w Beniaminowie. W listopadzie 1918 mianowany szefem sztabu wojsk polskich na ziemiach byłego zaboru austriackiego. 1919 szef sztabu grupy Bug, następnie sztabu 2 dywizji piechoty Legionów, z którą walczył m.in. pod Lwowem i Rawą Ruską. 1920 mianowany na szefa sztabu dywizji kawalerii dowodzonej przez generała J. Romera, brał udział w walkach na Ukrainie.

Szef Sztabu Polowego Naczelnego Wodza podczas bitwy nad Niemnem. 1921 mianowany II zastępcą szefa Sztabu Generalnego. W czasie przewrotu majowego opowiedział się za J. Piłsudskim. Powołany w czerwcu 1926 na stanowisko szefa Sztabu Generalnego (póˇniej Głównego), pozostał na nim do grudnia 1931. 1931-1939 inspektor armii.

W wojnie obronnej 1939, jako dowódca Armii Lublin, nie posiadał dostatecznych sił do zorganizowania obrony środkowego odcinka Wisły. 14 września przejął dowodzenie Armią Kraków. Otoczony przez Niemców, podjął bitwę w rejonie Krasnobrodu i Tomaszowa Lubelskiego, zakończoną klęską. 1939-1945 w niewoli niemieckiej.

Po wojnie na emigracji w Londynie. Autor wojskowych prac teoretycznych i książek wspomnieniowych, głównie z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space