space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Sosnkowski Kazimierz

Sosnkowski KazimierzPseudonim Godziemba (1885-1969), generał broni Wojska Polskiego, polityk, działacz niepodległościowy. Od 1905 członek Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) i Organizacji Bojowej PPS (OB PPS), komendant OB PPS okręgu warszawskiego, następnie radomskiego i zagłębiowskiego.


W 1908 współorganizował Związek Walki Czynnej. 1910 współzałożyciel Związku Strzeleckiego, następnie zastępca komendanta głównego oraz szef sztabu. W czasie I wojny światowej w Legionach Polskich. Zastępca J. Piłsudskiego w 1 pułku piechoty, potem w I Brygadzie Legionów Polskich, po jego ustąpieniu z Legionów (26 IX 1916) dowódca I Brygady. Po kryzysie przysięgowym w Legionach Polskich aresztowany w lipcu 1917, w sierpniu osadzony wraz z Piłsudskim w Magdeburgu.

Zwolniony 10 XI 1918. Po przybyciu do Warszawy dowódca Okręgu Generalnego Warszawa. Od marca 1919 wiceminister spraw wojskowych. W czasie wojny polsko-bolszewickiej dowódca Armii Rezerwowej, toczył z powodzeniem walki obronne na północnym odcinku frontu. W sierpniu 1920 minister spraw wojskowych (do 1924) i faktyczny dowódca obrony Warszawy w okresie bitwy warszawskiej. 1921 negocjował warunki i podpisywał umowę wojskową polsko-francuską.

W 1925 mianowany przedstawicielem Polski przy Lidze Narodów na konferencję rozbrojeniową w Genewie. Z jego inicjatywy uchwalono i podpisano konwencje o zakazie użycia broni bakteriologicznej oraz w sprawie produkcji i handlu bronią. Od kwietnia 1925 dowódca VII Dowództwa Okręgu Korpusu w Poznaniu.
Od 1927 do wybuchu II wojny światowej inspektor Armii "Podole", od 1928 także Armii "Polesie". 11 IX 1939 mianowany dowódcą Frontu Południowego, którego oddziały ruszyły na odsiecz Lwowa, lecz 22 września zostały rozbite w rejonie Brzuchowic.

Sosnkowski KazimierzPo klęsce wrześniowej przedostał się do Francji. W październiku 1939 wyznaczony przez prezydenta W. Raczkiewicza na jego następcę oraz mianowany przewodniczącym Komitetu Ministrów do Spraw Kraju i ministrem bez teki w rządzie generała W. Sikorskiego.
Pierwszy komendant Związku Walki Zbrojnej (ZWZ). Po klęsce Francji przekazał dowództwo ZWZ generałowi S. Roweckiemu. W Wielkiej Brytanii m.in. współprzewodniczył polsko-czechosłowackiemu komitetowi przygotowującemu projekt konfederacji obu państw.

1941 ustąpił z rządu na znak protestu przeciwko niesprecyzowaniu stanowiska polskiego w sprawie granic wschodnich w układzie Sikorski-Majski. Po śmierci W. Sikorskiego, 8 VII 1943 mianowany Naczelnym Wodzem.
Przeciwny wybuchowi powstania warszawskiego (1944). W czasie walk w stolicy zabiegał o pomoc aliantów, zarzucając rządom Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych niedotrzymanie zobowiązań sojuszniczych. 30 IX 1944 zdymisjonowany pod naciskiem Brytyjczyków.

Po zakończeniu II wojny światowej pozostał w Kanadzie. Jeden z przywódców polskiej emigracji, wyznaczony na następcę przez prezydenta A. Zaleskiego. 1952-1954 prowadził w Londynie rozmowy mediacyjne ze skłóconymi odłamami emigracji, zakończone podpisaniem aktu zjednoczenia narodowego.
Zmarł w Kanadzie, pochowany na cmentarzu w Montmorency koło Paryża. 1992 urnę z jego prochami złożono w podziemiach archikatedry Św. Jana w Warszawie. Autor prac publicystycznych i pamiętników, m.in.: Z Legionów do Magdeburga (1929), Nakazy chwili, przemówienia generała (Londyn 1951), Cieniom Września (1988).

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space