space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Złoty pociąg

W pierwszych dniach września 1939 roku opuścił Warszawę transport złota z Narodowego Banku Polskiego wartości prawie 90 mln dolarów.

Głównymi bohaterami tej opowieści są: odpowiedzialni za ewakuację walorów znajdujących się w skarbcu pułkownik Górski, major Bobruk i jego żona Halina, dyrektor Kowalski z córką Barbarą oraz towarzyszący im sierżant Jan, szef firmy transportowej Nowak, kierowca Ziemiański i sekretarka Kowalskiego - Renata.

Kolumna samochodowa podąża przez Lublin do Rumunii. W Bukareszcie premier Calinescu, wbrew naciskom i groźbom hitlerowców, zgadza się na przejazd transportu ze złotem przez Rumunię... Dla zmylenia złoto zostaje przeładowane do jednego z dwóch identycznych pociągów. Po dramatycznej walce z dywersantami fortel się udaje. Ładunek dociera do portu w Konstancy, gdzie czeka już angielski okręt.

Giną Halina i Jan oraz niemieccy dywersanci - Zieliński-Lang i Renata. Napisy końcowe wyjaśniają, że premier Rumunii Calinescu został pod koniec września 1939 roku zamordowany przez komandosów z Żelaznej Gwardii, którzy przyjechali z Berlina, oraz, że całe polskie złoto po wędrówce przez trzy kontynenty wróciło do kraju.

 Informacje o filmie

gatunek: Przygodowy / Sensacja
produkcja: Polska
data produkcji: 1986
reżyseria: Bohdan Poręba
scenariusz: Ioan Grigorescu
muzyka: Cornelia Tautu
scenografia: Victor Tapu, Jarosław Świtoniak
czas trwania: 149 min.

 Obsada

Ryszard Kotys: Nowak, Tomasz Zaliwski: Górski, Magda Celówna, Włodzimierz Adamski, Jolanta Grusznic: Halina, Wacław Ulewicz: Bobruk, Ewa Kuklińska: Renata, Silviu Stanculescu: Gafencu, Jerzy Molga: Kowalski, Jerzy Czupryniak, Zbigniew Kłodawski: Janek, Dan Condurache: Lascarica, Gheorghe Cozorici: Calinescu Armand, Mitica Popescu: Munteanu.

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space