Bitwy polskiego Września
 |
Apoloniusz Zawilski
Oprawa twarda z obwolutą
ISBN: 978-83-240-1214-5
Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz
Rok wydania: 2009
Format: 150x235
Liczba stron: 852
Wydawnictwo: Znak
|
Wrzesień '39 i jego bohaterowie w epickim dziele Apoloniusza Zawilskiego.
1 września 1939 roku rozpoczął się nowy rozdział w dziejach ludzkości: III Rzesza zaatakowała Polskę i doprowadziła do wybuchu II wojny światowej. Władze Rzeczpospolitej nie uległy groźbom Hitlera i nie zdecydowały się na żadne kompromisy, które byłyby w rzeczywistości kapitulacją. "Tak się kończył - pisze Apoloniusz Zawilski - długi i bezkarny okres pokojowych zwycięstw Hitlera [...]. Kończył się okres szantażu politycznego, zaczynała się wojna [...]. Pod słonecznym, jasnym niebem pięknej polskiej jesieni 1939 roku w jednej chwili rozpętało się piekło".
Bitwy polskiego Września to obraz walk w czasie kampanii wrześniowej. Tom ten można traktować nie tylko jak źródło szczegółowej wiedzy o pierwszym rozdziale II wojny światowej, ale też jako reporterską opowieść o losie żołnierzy i dowódców polskich oddziałów. Barwny język, umiejętne budowanie napięcia i liczne beletryzowane fragmenty oraz cytaty z autentycznych relacji sprawiają, że pod piórem Zawilskiego narodziła się wciągająca epopeja o polskim Wrześniu. Książka ta jest również hołdem, który autor składa - jak pisze w dedykacji - "Żołnierzom Września".
Apoloniusz Zawilski (1912-2004) - oficer wojska polskiego, historyk, pisarz. W chwili wybuchu wojny był dowódcą jednej z baterii armii "Pomorze". Brał udział w licznych walkach kampanii do 20 września, gdy został ciężko ranny pod Laskami. Od 1941 działał aktywnie w AK, za co po wojnie został skazany na karę śmierci. Wyrok złagodzono, a następnie Zawilskiego uwolniono ze względu na zły stan zdrowia. Jeszcze przed wojną ukończył studia teatralne, a w latach 60. polonistykę. Pracował jako kierownik literacki w teatrach w Łodzi i Bełchatowie, rolnik i nauczyciel oraz w kopalni w Bełchatowie. Po przejściu na emeryturę zajął się pisaniem książek popularnonaukowych poświęconych przede wszystkim kampanii wrześniowej. W stanie spoczynku został awansowany do stopnia pułkownika. W 1995 uzyskał doktorat na Wydziale Historii UJ, a w 2002 otrzymał doktorat honoris causa Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.
|