Dług honorowy
 |
Robert F. Karolevitz i Ross S. Fenn
Przełożyła Barbara Gadomska
Twarda okładka, obwoluta, edycja dwóch książek w jednej okładce, razem 368 stron, rozmiar B5: 168 x 240 mm.
Książka 1: Dług honorowy, 244 stron w tym 116 unikalnych zdjęć z prywatnych kolekcji amerykańskich pilotów, 3 mapy;
Książka 2: Faunt-le-Roy i jego eskadra w Polsce, 144 strony.
Wydawca: Andrzej Findeisen - A.M.F. Plus Group.
ISBN 83-921401-4-1
|
Amerykańscy piloci Eskadry Myśliwskiej im. Kościuszki
w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920
Dług honorowy i Faunt-le-Roy i jego Eskadra w Polsce to edycja dwóch książek w jednej okładce, opisujących dramatyczną historię młodych amerykańskich lotników walczących pod biało-czerwonym sztandarem w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. Ani jeden Amerykanin w Eskadrze nie miał polskich przodków, wszyscy jednak służyli z takim oddaniem, bohaterstwem i zapałem, że otrzymali najwyższe polskie odznaczenia wojskowe. Trzech zginęło, zanim upłynął termin ich kontraktu.
Dług honorowy to pasjonująca i błyskotliwie napisana historia, odtworzona na podstawie dzienników, listów i osobistych wspomnień oraz rozmów autorów z żyjącymi jeszcze pilotami, wydana w USA po 54 latach od wydarzeń. Książka zawiera 116 zdjęć z prywatnych kolekcji pilotów.
Faunt-le-Roy i jego Eskadra w Polsce jest fascynującym wspomnieniem o męstwie i odwadze amerykańskich pilotów walczących za Polskę, spisanym przez uczestnika i założyciela Eskadry, Meriana Coopera, w rok po powrocie do Nowego Jorku, w 1922 roku. Zachowano język i pisownię oryginału.
Pragnieniem wydawcy jest, aby Dług honorowy przywrócił Merianowi Cooperowi, Cedricowi Fauntleroyowi i innym amerykańskim pilotom w pełni zasłużone miejsce polskich bohaterów narodowych, odebrane im w ciągu czterdziestu czterech lat panowania komunizmu Polsce, który chciał wykreślić wojnę polsko-bolszewicką z naszej historii.
|