Jednostka specjalna Brandenburg
 |
Franz Kurowski
Wydawnictwo: REBIS
Oprawa: twarda w obwolucie
Data ukazania się: 28-04-10
ISBN: 978-83-7510-363-2
Stron: 520
Wymiary: 150x225
|
Głębokie studium powstania oraz działalności formacji do zadań specjalnych "Brandenburg", która istniała w strukturach Abwehry. Książka przedstawia tło działalności wywiadowczej Niemców przed i w czasie wojny oraz najważniejsze akcje, w których jednostka Brandenburg brała udział. Autor opisał m.in. atak Brandenburczyków na oddział Wojska Polskiego 26 sierpnia 1939 roku na Przełęczy Jabłonkowskiej w celu opanowania tuneli oraz akcję przejęcia dokumentów polskich służb wywiadowczych w zdobytej Warszawie.
Utworzona przez II Wydział Abwehry, elitarna formacja Brandenburg - najpierw kompania, potem batalion, pułk i wreszcie dywizja do zadań specjalnych - należała do najbardziej skutecznych jednostek niemieckich z czasów II wojny światowej. Brandenburczycy przeprowadzali niebezpieczne operacje na niemal wszystkich frontach, od Związku Radzieckiego i Jugosławii po Egipt, Irak i Indie. Wszechstronnie wyszkoleni, wpłynęli na kształt sił specjalnych powstających także i w powojennym świecie.
Franz Kurowski urodził się w 1923 roku w Dortmundzie, gdzie mieszka do dziś. Podczas II wojny światowej służył w wojsku niemieckim jako korespondent. Od 1958 roku działa jako niezależny pisarz. Opublikował ponad 100 książek poświęconych II wojnie światowej, w tym znane w Polsce prace "Brandenburczycy" i Abwehra. Niemieckie oddziały specjalne 1939-1945 oraz Kurlandia 1945. Ostatni bastion Hitlera.
|