space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Legion Condor. Hiszpańska wojna Hitlera

Kliknij aby powiększyć

Mariusz Skotnicki, Tomasz Nowakowski

ISBN 978-83-6232-943-4
Data wydania: 26.11.2011
Wymiary: 160x230
Liczba stron: 280
Oprawa: miękka
Wydawca: Instytut Wydawniczy Erica

Większość z nas o Legionie Condor wie tyle, że był i że zbombardował Guernicę. Poza pasjonatami nikt nie interesuje się konfliktem gdzieś na peryferiach wielkiej wojny. Okazuje się jednak, że historia niemieckiej interwencji w Hiszpanii może być naprawdę wciągająca.

Autorzy w swojej książce zajęli się tematem z pozoru mało interesującym i marginalnym. Wojna domowa w Hiszpanii była konfliktem długim i nieregularnym. Nie było tam wielkich bitew na jednorodnym froncie. Jednak panowie Nowakowski i Skotnicki bardzo barwnie pokazali jak mały lokalny konflikt urósł do rangi europejskiej.

Początek udziału niemieckiego lotnictwa w hiszpańskiej wojnie to szereg niezwykłych, czasami wręcz absurdalnych epizodów. Z książki dowiadujemy się np., że pierwszy samolot niemiecki użyty w celach militarnych był... cywilną maszyną Lufthansy. Pilot lecący nad hiszpańską Afryką Zachodnią musiał przymusowo lądować, a samolot został zarekwirowany przez nacjonalistów do transportu żołnierzy. Ten mały incydent zapoczątkował całą serię zdarzeń napędzających konflikt.
Czytamy również, że dowództwu niemieckiemu zależało na utajnieniu misji. Dlatego na początku kazano żołnierzom nosić cywilne ubrania wysłane z Rzeszy. Na miejscu okazało się, że są to garnitury niemieckiej reprezentacji olimpijskiej z 1936 roku. Oczywiście wywiad zagraniczny nie widział nic dziwnego w fakcie, że niemiecka ekipa sportowa wybrała się na wycieczkę do wojennej Hiszpanii w bombowcach. Pod tą informacją jest zdjęcie "sportowców" z dopiskiem: "Początkowo niemieccy żołnierze w Hiszpanii nosili ubrania cywilne. Jedynym elementem zdradzającym ich przynależność są charakterystyczne niemieckie buty wojskowe-saperki." Mnie się przypomniał klasyk: "Stirlitz szedł ulicami Berlina, coś jednak zdradzało w nim szpiega: może czapka-uszanka, może walonki, a może ciągnący się za nim spadochron?". W książce jest więcej podobnych anegdot. Pewnego razu pilot nacjonalistów wylądował na lotnisku i zaczął schodzić z płyty. Kiedy podchodził do hangaru, okazało się, że jest na niewłaściwym lotnisku. Nie byłoby to takie straszne, gdyby nie fakt, że było to lotnisko wroga! Pilot natychmiast zawrócił i spróbował ucieczki. Czy mu się udało? Nie powiem.
Ale wojna to nie tylko zabawne historyjki, ale przede wszystkim śmierć. Panowie Nowakowski i Skotnicki dobrze przedstawili okrucieństwo walk. Ale udało im się to zrobić bez opisu szczególnie drastycznych scen. Jest oczywiście Guernica, ale są też relacje pilotów, którzy musieli skakać ze spadochronem nad terytorium wroga i wiele innych.

Ogólnie książka jest dobra. Nawet bardzo dobra. Autorzy trzymają się chronologii zdarzeń. Wchodzą w szczegóły tam, gdzie jest to potrzebne. Starają się pokazać, jak bardzo improwizowana to była wojna (próba zatopienia okrętu wojennego przy użyciu samolotów JU-52!). Całość okraszają częstymi cytatami uczestników tamtych dni. Bardzo wiele jest naprawdę dobrych zdjęć. Jedyne, co mnie się nie podobało, to przypisy na końcu książki. Ale to kwestia upodobań. Na pewno jest to pozycja warta polecenia.

Adam Stohnij 

********************************************

Lipiec 1936 roku, w Hiszpanii wybucha okrutna wojna domowa. Hitler decyduje o udzieleniu pomocy gen. Franco i jego zwolennikom. W listopadzie Niemcy tworzą kilkutysięczną formację wojskową - Legion Condor. W latach 1936-1939 służyło w niej około 20 000 niemieckich żołnierzy, w tym piloci myśliwców, załogi bombowców, artylerzyści i instruktorzy wojskowi. W ogromnym stopniu przyczynili się do końcowego zwycięstwa sił nacjonalistycznych. W Hiszpanii wypróbowywano najnowszą wówczas technikę uzbrojenia i opracowywano sposoby jej użycia, a zdobyte doświadczenia posłużyły Niemcom w trakcie II wojnie światowej. Samoloty Messerschmitt Bf 109, Junkers Ju 87, czy Heinkel He 111 po raz pierwszy zostały użyte w akcjach bojowych właśnie w Hiszpanii. W działaniach strony niemieckiej nie zabrakło również tajnych operacji, o których prawda wyszła na jaw dopiero kilkadziesiąt lat później. W opracowaniu zawarto opis przebiegu operacji militarnych, w których wziął udział Legion Condor, a ponad 180 unikalnych ilustracji oraz barwne rysunki i mapy pozwalają na wizualizację jego działań.

Płk SG Tomasz Nowakowski absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a następnie oficer Straży Granicznej. Specjalizuje się w historii wojskowej krajów niemieckojęzycznych i historii techniki wojskowej. Jest autorem lub współautorem licznych książek i tłumaczeń z tej dziedziny, m.in.: "Armia Austro-Węgierska 1908-1918", "Jednostki górskie armii niemieckiej", "4 Panzer Division", "Indywidualna broń strzelecka II wojny światowej".

Mariusz Skotnicki absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, st. kustosz Muzeum Wojska Polskiego. Specjalizuje się w historii II wojny światowej, szczególnie techniki wojskowej. Jest autorem lub współautorem licznych publikacji książkowych z tej dziedziny m.in.: "Niemieckie samochody pancerne 1905-1945", "4 Panzer Division", "Polska. Dzieje wojenne", "Honor i Ojczyzna. Bohaterskie czyny Polaków w czasie II wojny światowej".

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space