Poczta Polska w Gdańsku. Dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego
 |
Dieter Schenk
Przełożyli i przypisami opatrzyli Wanda Tycner i Janusz Tycner
POLNORD Wydawnictwo Oskar
ISBN 83-86181-44-3
340 stron
16 s. ilustracji
format 150 x 210
oprawa twarda
|
Gdańsk, wczesny ranek 1 września 1939 roku. "Schleswig-Holstein" rozpoczyna ostrzał Westerplatte, a na Placu Heweliusza do ataku na Pocztę Polską ruszają uzbrojeni niemieccy policjanci. Ich zadaniem jest obsadzenie budynku Poczty i aresztowanie jej urzędników. Nieoczekiwanie spotykają się jednak z zaciętym, zbrojnym oporem polskich pocztowców. Ciężkie walki trwają do wieczora; spośród ponad pięćdziesięciu obrońców Poczty Polskiej z życiem uchodzi czterdziestu, wielu z nich jest ciężko rannych.
Wszystkich oskarżono o działania partyzanckie i postawiono przed wojennym sądem polowym. Z jaskrawym pogwałceniem obowiązujących przepisów prawnych zapadło trzydzieści osiem wyroków śmierci, które wykonano. Świadomi nadużycia prawa - i odpowiedzialni za to nadużycie - niemieccy prawnicy: prokurator dr Hans-Werner Giesecke i sędzia dr Kurt Bode, robią później kariery w wymiarze sprawiedliwości Trzeciej Rzeszy.
Po wojnie, w Republice Federalnej Niemiec, dr Kurt Bode zostaje wiceprzewodniczącym Hanzeatyckiego Wyższego Sądu Krajowego w Bremie, a dr Giesecke - dyrektorem Sądu Krajowego we Frankfurcie n. Menem. Nigdy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności - ani za bezprawne wyroki wydane na polskich pocztowców jesienią 1939 roku, ani za całą swoją późniejszą działalność w służbie nazistowskiego bezprawia.
Autor książki mistrzowsko rekonstruuje zarówno historię gdańskiego zabójstwa sądowego i przebieg karier obu doktorów prawa, Kurta Bodego i Hansa-Wernera Gieseckego w latach 1939-45, jak i powojenne losy obu prawników. Ukazuje całkowitą ich bezkarność: dziewięć razy usłużni koledzy, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości Republiki Federalnej Niemiec, umarzali wszczynane przeciwko nim dochodzenia.
Dieter Schenk, rocznik 1937, przez wiele lat był dyrektorem do spraw kryminalnych w sztabie Federalnego Urzędu Kryminalnego w Wiesbaden. Obecnie mieszka w Schenklengsfeld, w Hesji. Jest znanym w Niemczech publicystą i autorem książek popularnonaukowych. W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP, przyznanym przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Rada Miasta Gdańska odznaczyła go Medalem św. Wojciecha za zasługi dla Gdańska.
|