Wojna Klary
|
Clara Kramer, Stephen Glantz
tłum. Anna Sak
Oprawa twarda
ISBN: 978-83-240-1174-2
Redaktor: Artur Wiśniewski
Opracowanie graficzne: Joanna Rusinek
Rok wydania: 2009
Format: 144x205
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Znak
|
Ujawniony po latach pamiętnik Żydówki, który ocalił volksdeutscha.
Każda niemal historia przeżycia Holokaustu jest wyjątkowa, pasjonująca, pełna wielkiej siły dramatycznej i nadaje się na powieść lub film. Pamiętnik Klary urzekł mnie jednak szczególnie. Ta poważna, myśląca dziewczynka z wielkim zmysłem obserwacyjnym opowiada o życiu w piwnicy wiejskiego domu dużej grupy Żydów - ludzi w różnym wieku, o różnym statusie majątkowym, różnych charakterach i inteligencji; o ich codzienności, lękach i nadziejach. Wreszcie o ich wybawcy: pełnym temperamentu i sprzeczności mężczyźnie - volksdeutschu, który jest najszczerszym polskim patriotą; hulace i erotomanie, który jest najczulszym na ludzkie cierpienia chrześcijaninem.
Siła i oryginalność bohaterów czynią z tej książki pasjonujący dokument - nie tylko czasów, ale i ludzkiej duszy.
Agnieszka Holland
Nastoletnia Klara Kramer mieszkała z rodziną w kresowej Żółkwi. Zaraz po wybuchu wojny miasto zostało zajęte przez Rosjan, a po ataku Hitlera na Związek Radziecki już pierwszego dnia przeszło w ręce Niemców. Zagrożenie wysiedleniem na Syberię zostało zastąpione widmem śmierci w obozie zagłady. Szukając ocalenia, rodzina Kramerów ukryła się w ciemnym i ciasnym bunkrze pod podłogą domu volksdeutscha. Schronienie o wymiarach 3 na 3 i wysokości 1,5 metra miało być domem dla 11 osób przez prawie 2 lata! W tych warunkach nastoletnia Klara pisała dziennik. To na jego podstawie po latach powstała ta książka.
"Chociaż zdarzenia opisane w tej książce miały miejsce ponad sześćdziesiąt lat temu - pisze Clara Kramer - zostały ze mną na zawsze. Jak wielu innych ocalonych, przeżywam je ciągle od nowa". Miłość i śmierć, cierpienie i dobro, groza wojny i bliskość rodziny - intensywność emocji i uczuć sprawiają, że Wojna Klary jest jednym z najbardziej poruszających świadectw z czasów II wojny światowej.
Wojna Klary to piękna i dobrze napisana historia o miłości, śmierci, dobru i wojnie jako doświadczeniu prywatnym. Dotyka ona dziejów Polski i Ukrainy oraz problemów związanych z polsko-żydowską przeszłością. Historia Klary zachwyciła między innymi Agnieszkę Holland, która planuje jej ekranizację.
Clara Kramer (ur. 1927) - urodzona w Żółkwi Żydówka, której udało się przetrwać piekło Holokaustu. Po wojnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie na Keane State University współtworzyła Holocaust Resource Center. Jej dziennik jest eksponatem w waszyngtońskim US Holocaust Resource Center. Wojna Klary to jej pierwsza książka - dopiero jako osiemdziesięciolatka Kramer zdecydowała się na opowiedzenie swojej historii Stephenowi Glantzowi.
Stephen Glantz - scenarzysta i pisarz. Jest autorem scenariusza filmowego opartego na Wojnie Klary, którego realizację ma w planach Agnieszka Holland. Obecnie Glantz pracuje nad powieścią biograficzną o losach "polskiego Indianina" - Sat-Okha.
|