Zimna wojna. Historia podzielonego świata
 |
John Lewis Gaddis
tłum. Jolanta Kozak
Wydawnictwo: ZNAK
Rok wydania: 2007
Oprawa: Twarda z obwolutą
Format: 17.0x23.3cm
Liczba stron: 384
ISBN: 8324008225
Tytuł oryginału: The Cold War: A New History
|
Od Szczecina nad Morzem Bałtyckim po Triest nad Adriatykiem w poprzek kontynentu zapadła żelazna kurtyna. Winston Churchill, Fulton, 5 marca 1946 Koniec II wojny światowej nie oznaczał pokoju. Nie minął nawet rok, gdy rozpoczął się kolejny globalny konflikt, który trwał przez blisko pół wieku. Świat znalazł się w stanie zimnej wojny.
John Lewis Gaddis - wybitny amerykański historyk - w swojej najnowszej książce kreśli trzymający w napięciu obraz rywalizacji dwóch światów podzielonych żelazną kurtyną. Zimna wojna to nie tylko znane fakty, ale przede wszystkim dramatyczny opis zakulisowych rozgrywek w gabinetach światowych przywódców. Obok portretu wielkiej polityki Gaddis kreśli również intrygujący obraz społeczeństw żyjących w zagrożeniu wojną atomową.
To pierwsze na polskim rynku tak obszerne i wszechstronne opracowanie tematu zimnej wojny - od jej wybuchu do upadku Związku Radzieckiego. Pozwala również zrozumieć mechanizmy rządzące historią Polski, która została ukazana jako jedna z figur na szachownicy rozgrywek światowych mocarstw. Pełna przykładów, analiz dokumentów, anegdot i nieznanych wydarzeń składa się na fascynujący przewodnik po historii drugiej połowy XX wieku.
Ujmując swoją encyklopedyczną wiedzę w zwięzły i elegancki sposób, John Lewis Gaddis wyświadczył nam ogromną przysługę. Jego wyczucie chwili jest doskonałe. Teraz bowiem, gdy Zachód próbuje znaleźć sposoby radzenia sobie z nowymi zagrożeniami, potrzebujemy doświadczeń z zimnowojennej lekcji bardziej niż kiedykolwiek. Anna Applebaum, autorka Gułagu, laureatka nagrody Pulitzera
John Lewis Gaddis (ur. 1941 r.), doktoryzował się na University of Texas w 1968 u Roberta Divine. Wykłada historię zimnej wojny na Yale Uniwersity. Pracował też w Naval War College w Newport i Rhode Island oraz na Ohio University. W Atenach (stan Ohio) założył i kierował fundacją Contemporary History Institute. Jego zainteresowania badawcze to zimna wojna oraz historia Rosji i Związku Radzieckiego. Jest uznanym historykiem i politologiem. Pisze między innymi dla Foreign Affairs. Jest autorytetem, który kilka razy w roku zapraszany jest do Gabinetu Owalnego na dyskusje z prezydentem Bushem o historii oraz o polityce zagranicznej USA. W Polsce znany jest z książki Teraz już wiemy, wydanej w 2001 przez wydawnictwo Amber (książka opisuje zimna wojną do krysysu kubańskiego i porusza zagadnienia: Dlaczego zimna wojna trwała tak długo? Czy Związek Radziecki dążył do światowej rewolucji? Dlaczego Niemcy zostały podzielone? Kto rozpoczął wojnę w Korei? Dlaczego Rosjanie wysłali pociski na Kubę?). Polscy politolodzy znają jego książki z oryginałów. Często stanowią one lekturę (szczególnie The Cold War) na studiach politologicznych (między innymi na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie).
Jego książki w dyskusji na temat tego, czy USA powinny się angażować w konflikty poza Ameryką często krytykują koncepcje izolacjonistyczne. Autor z przekonania jest pragmatykiem i uznaje potrzebę konfliktów zbrojnych w celu rozwiązywania bieżących potrzeb amerykańskiej polityki zagranicznej. Gaddis nakręcił w 1994 roku wraz z reżyserem Tedem Turnerem film dokumentalny pod tytułem Cold War. Producentem była stacja CNN.
Najważniejsze książki: The United States and the Origins of the Cold War, 1941-1947 (1972); Strategies of Containment: A Critical Appraisal of Postwar American National Security (1982); The Long Peace: Inquiries into the History of the Cold War (1987); -We Now Know: Rethinking Cold War History (1997); The Landscape of History: How Historians Map the Past (2002); Surprise, Security, and the American Experience (2004).
|