space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Zmierzch bogów w Posen. Sensacje z Kraju Warty - Leszek Adamczewski - recenzja

Kliknij aby powiększyćZawsze, kiedy dostaję książkę napisaną przez dziennikarza, wiem, że nie będę się przy niej nudził. Dziennikarz, który nie potrafi zainteresować czytelnika, nigdy nie będzie dobrym dziennikarzem. Leszek Adamczewski potrafi zainteresować czytelnika.

Tak naprawdę ciężko jest powiedzieć o czym konkretnie jest Zmierzch bogów w Posen. Na pewno nie jest to pełna historia Poznania w latach 1939-1945. Jest to raczej opis podróży-śledztwa po zagadkach miasta i okolic. Cała książka to właśnie luźno ze sobą powiązane historie. Zgrabna narracja autora świetnie "skleja" opowieści w udaną całość. W ogóle książkę czyta się bardzo szybko. 330 stron przeczytałem w dwa dni i pozostał pewien niedosyt, chciałem więcej. Czytelnik ma wrażenie, jakby wraz z autorem uczestniczył w poszukiwaniach tajnych niemieckich laboratoriów, szczątków rakiet V2, czy podziemnych labiryntów. Każdy rozdział pozostaje jakby niedokończony, daje wrażenie i poczucie, że nie wszystko zostało poznane i opisane. W jednym z nich autor pisze właśnie o próbach z rakietami V2 i wskazuje miejsca, gdzie spadały ich szczątki. Brzmi zachęcająco dla poszukiwaczy-amatorów? Faktycznie, Leszek Adamczewski napisał ciekawą, nie-podręcznikową historię kilku epizodów z historii Poznania. I przyznam jest to dzieło dobrze promujące i zachęcające do zwiedzenia miasta, choćby dla opisanych w nim miejsc. Jak już wspomniałem, nie jest to całościowa, pełna historia Poznania. Jednak moim zdaniem właśnie fakt, że jest to książka napisana przez dziennikarza można zaliczyć do plusów. Minusów nie potrafię wymienić, jeśli takie są. Na pewno strasznie szybko się ją czyta. Nie jest to zarzut, bo to głównie "wina" świetnej narracji. Pozostaje mieć nadzieję na ciąg dalszy.

Podsumowując Zmierzch bogów w Posen jest książką dobrą, nawet bardzo dobrą. Na pewno przyda się jako przewodnik dla początkujących odkrywców-amatorów. Pozostali przeczytają, odłożą na półkę z poczuciem pożytecznie spędzonego czasu.

Adam Stohnij

Leszek Adamczewski, Zmierzch bogów w Posen. Sensacje z kraju Warty. Wydawnictwo Replika, 2011, stron 336,
ISBN 978 83 7674 075 1

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space