space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Karabin maszynowy MG 34 [7,92mm]

Doktryna Wehrmachtu zakładała - w przeciwieństwie do większości innych ówczesnych armii - że podstawową jednostką nie jest żołnierz z karabinem i ewentualnym wsparciem karabinów maszynowych, ale właśnie sama drużyna z karabinem maszynowym. Niemiecka taktyka nie rozróżniała lekkich i ciężkich karabinów maszynowych. Ten sam karabin mógł pełnić różne role w zależności od tego jakie wyposażenie dodatkowe zostało do niego dołożone (np. trójnóg, umocowanie w jarzmie itp.).

MG34 znalazł zastosowanie we wszystkich typach wojsk hitlerowskich Niemiec. Był montowany na na trójnożnej podstawie i wyposażony w celowniki tangencjalne - kątowe, do strzelań ogniem pośrednim. MG-34 był standartowo używany do wyposażenia czołgów i innych pojazdów, oraz jako lekka broń przeciwlotnicza.
Istniała możliwość zasilania z montowanego siodłowo bębna amunicyjnego Doppeltrommel 15 o pojemności 75 naboi, pobieranych naprzemiennie z obu stron (używany do 1940), oraz z pojedynczego bębna, mieszczącego 50-nabojowy odcinek taśmy, montowany z lewej strony obudowy.

Taśma amunicyjna miała formę 50-nabojowych odcinków, z możliwością ich łączenia. W przypadku używania MG34 w pojazdach kolbę można było odłączyć i umocować osłonę lufy w jarzmie kulistym lub na sworzniu podstawy np. przeciwlotniczej. Dostępne były celowniki optyczne do prowadzenia ognia bezpośredniego i pośredniego, montowane na trójnogu a nie na samym km - pozwalały na prowadzenie ognia bezpośredniego na dystansie do 3000 m i pośredniego (bez widoczności celu) na dystansie do 5000. Stałe przyrządy celownicze składały się z muszki i celownika skokowego ustawianego do zasięgu 2000 m. Lufa szybkowymienna, każdy MG34 dostarczany był z 2 zapasowymi lufami.

Obsługa MG34 składała się z dowódcy, strzelca oraz pomocnika, który przeważnie nosił trójnóg, amunicję oraz 3 magazynki.

Produkcja MG34 trwała od 1936 roku do 1945. Był to najbardziej popularny karabin maszynowy w ciągu całej II wojny światowej. Proces produkcyjny wymagał wysokiej technologii przez co zapotrzebowanie na karabiny było zawsze większe od mocy produkcyjnych. Jednocześnie broń słabo spisywała się w trudnych warunkach jak pustynia, czy walki w okopach.

Dane techniczne

Kaliber

7,92 x 57mm

Ładowanie

pas na 250 pocisków lub okrągły magazynek metalowy na 75 naboi

Waga

10,5 kg

Długość

1219mm

Zasięg

2500 m na podnóżku
3500 m na trójnogu

 
Galeria

arabin maszynowy MG 34 [7,92mm]

arabin maszynowy MG 34 [7,92mm]

arabin maszynowy MG 34 [7,92mm]

arabin maszynowy MG 34 [7,92mm]

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space