space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Transporter opancerzony SdKfz 251 Ausf A

SdKfz 251 był najbardziej znanym niemieckim transporterem opancerzonym podczas II wojny światowej. Powszechnie nazywany był "Hanomag". Został skonstruowany w 1936 roku na podwoziu ciągnika artyleryjskiego SdKfz 11. Koncepcja pojazdu wywodziła się jeszcze z okresu I wojny światowej, kiedy wyprodukowano kilkadziesiąt sztuk półgąsienicowych transporterów "Bremenwagen" i "Marinewagen". Produkcja seryjna SdKfz 251 rozpoczęła się w 1939 roku. W ciągu tego roku wyprodukowano 232 sztuki transporterów. Powstało wiele wersji produkcyjnych od A do D w łącznej ilości ponad 15'252 sztuk. Istniały też 23 wersje uzbrojenia i wyposażenia.

Produkcją zajmowały się zakłady Hanomag, MNH, Fr. Schichau w Elblągu, Wumag, Wasserhütte, Borgward, Evans+Pistor, Deutsche Werke oraz Büssing NAG. Transporter posiadał platformę desantową, na którą mógł zabrać 10 żołnierzy. Załogę stanowiły 2 osoby. Transporter osiągał szybkość do 55 km na godz., miał pancerz o grubości do 14,5 mm, był uzbrojony w 2 karabiny maszynowe MG-34 oraz mógł posiadać indywidualną broń piechoty, np. moździerz 8 cm sGrWf 34. Transportery były używane zarówno do przewożenia ludzi jak i sprzętu, służyły jako ambulanse oraz pojazdy dowodzenia i łączności.

We wrześniu 1939 roku w SdKfz 251 wyposażona była tylko jedna kompania. Pojazd okazał się bardzo dobra bronią Blitzkreigu pozwalając piechocie na szybkie przemieszczanie się przez co zapewniał wsparcie atakującym czołgom. W późniejszych latach na skutek braku odpowiedniej ilości czołgów przezbrajano transportery w broń przeciwpancerną, co jednak nie przyniosło efektów ze wzgledu na słabe opancerzenie pojazdu.

Podczas powstania warszawskiego jeden z Hanomagów zdobyli powstańcy i używali m.in. podczas ataku na uniwersytet. Transportery najdłużej służyły po wojnie w Czechosłowacji pod oznaczeniem Sd Kfz 251 - OT 810.

Dane techniczne
Załoga 2 osoby
Opancerzenie 6-14,5mm
Uzbrojenie 2 x 7,92mm MG-34
Zapas amunicji  
Masa własna 7,81t
Długość całkowita 5,8m
Szerokość 2,1m
Wysokość 1,75m
Prześwit  
Maksymalna prędkość po drodze

53 km/h

Silnik / moc silnika

Maybach HL42TUKRM / 100KM

Zasięg po drodze / w terenie

300 km

Głębokość brodu  
Pokonywanie wzniesień  
Pokonywanie rowów (szerokość)  
Nacisk jednostkowy  
Pojemność baku  
Zużycie paliwa (droga - teren)  
space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space