space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Karabin ppanc 7,92 mm wz. 35 "Kb.Ur."

Karabin ppanc 7,92 mm wz. 35 "Kb.Ur."

Geneza powstania

W odpowiedzi na szybki rozwój broni pancernych na początku lat 30-tych rozpoczęto prace nad tanią i powszechną bronią przeciwpancerną. Zadane to miał spełnić małokalibrowy karabin o dużej energii pocisku. Prace nad tym typem broni objęto bardzo ścisłą tajemnicą.
Pierwsze konstrukcje karabinu ppanc były już dostępne w 1932 roku, jednak prace nabrały tempa dopiero po opracowaniu nowego typu naboju. Ppłk dr Tadeusz Felsztyn z Instytutu Technicznego Uzbrojenia rozpoczął próby z nowymi typami nabojów, a dalsze badania przejęło Biuro Studiów Państwowej Fabryki Amunicji w Skarżysku Kamiennej. W warunkach doświadczalnych osiągnięo szybkość początkową pocisku DS kalibru 7,92mm około 1300m/s. Używano przy tym zwykłych luf mauserowskich. Po podjęciu decyzji o wprowadzeniu karabinu ppanc wz. 35 do uzbrojenia produkcję amunicji podjęła włśnie PFA w Skarżysku.
W październiku 1935 roku poddano próbom karabin ppanc opracowany przez Józefa Maroszka - młodego absolwenta Wydziału Mechanicznego Politechniki Warszawskiej. Podczas testów pociski wystrzeliwane z karabinu z 300m przebijały płytę pancerną grubości 15 mm - i to nawet ustawioną pod małym kątem.

Produkcja

Produkcję karabinów panc miała podjąć PFK w Warszawie. Otrzymała ona zamówienie na 7610 szt., z czego pierwszy 1000 miał być dostarczony do maja 1937 roku. Etatowo w karabin ppanc wz. 35 miał być wyposażony każdy pluton, a więc na ten cel potrzeba było około 5000 szt. Do sierpnia 1939 roku dostarczono wojsku co najmniej 3500 karabinów. Jest też możliwym, że wyprodukowano prawie wszystkie zamówione karabiny - świadczą o tym wysokie numery fabryczne zachowanych egzemplarzy.

Opis konstrukcji

Karabin ppanc wz. 35 był zasilany 4-nabojowym magazynkiem pudełkowym. Hamulec wylotowy pochłaniał 65% energii odrzutu, tak że po strzale odrzut nie był dużo większy niż przy użyciu kbk wz. 29. Broń była wyposażona w dwójnóg ułatwiający celowanie, nóżki były zakończone ostrogami. Celownik był ustawiony na stałe na odległość 300m. Lufa była wykonana z kutej stali i wytrzymywała do 200-300 strzałów. W komplecie broń miała 3 zapasowe lufy i klucz do ich wymiany. Zamek karabinu składał się tylko z 5 części (w kbk Mausera z 8). Prostota konstrukcji sprawiała, że karabin był niezawodny, a jego obsługa nie wymagała szczególnych umiejętności.

Użycie bojowe

Z uwagi na tajność konstrukcji wyprodukowaną broń zamykano w drewnianych skrzyniach z opisem "sprzęt mierniczy". Skrzynie przechowywano w centralnych magazynach. Do poszczególnych oddziałów karabiny dostarczono dopiero między kwietniem i sierpniem 1939 roku. Instrukcja pozwalała na otwarcie skrzyń tylko w określonych warunkach - w momencie wybuchu wojny lub na rozkaz wysokiego dowódcy.
Utajnienie konstrukcji zupełnie zaskoczyło Niemców. Możliwości przebijania pancerza przez karabin pozwalały na uszkodzenie każdego ówczesnego niemieckiego i sowieckiego pojazdu pancernego. Miały one pancerze o grubości maksymalnie do 30mm, a karabin wz. 35 z odległości 100 metrów przebijał płyty 33-40mm. Lekkie czołgi i samochody pancerne można było razić nawet z odległości 300m. Po wrześniowych walkach Niemcy stwierdzili, że pancerze ich czołgów należy pogrubić.

Dalsze losy

Pomimo zniszczenia dużej liczby karabinów w obliczu klęski, duża ich ilość dostała się w ręce niemieckie. Dostały one oznaczenie PzB 35(p). W obliczu podjęcia produkcji własnej konstrukcji posiadane karabiny PzB 35(p) sprzedano do Włoch. Armia włoska uzywała ich na wszystkich frontach pod oznaczeniem "fucile controcarro 35(P)".

Dane techniczne
Kaliber 7,92mm
Rok produkcji 1935
Kraj produkcji Polska
Długość 1760mm
Wysokość -
Długość lufy 1200mm
Masa bez magazynka 9,50kg
Masa z magazynkiem -
Masa z magazynkiem i nabojami   -
Pojemność magazynka 4 naboje
Masa magazynka -
Donośność 300-400m
Szybkostrzelność -
Szybkość początkowa pocisku  1275m/s
Masa pocisku 12,8g
Masa naboju 64,25g
Przebijanie ze 100 m przebijał pancerz 40-25mm wybijając w nim korek o średnicy około 20mm
z 300 m przebijał pancerz 15mm ustawiony pod kątem 30°
 
Galeria

Karabin ppanc 7,92 mm wz. 35 "Kb.Ur."

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space