space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Karabin samopowtarzalny AWS-36

 

Karabin samopowtarzalny AWS-36

AWS- 36 był pierwszym seryjnym automatycznym karabinem w ZSRR. Do chwili jego stworzenia był wykorzystywany 6,5-mm automatyczny karabin Fiodorowa, który jednak posiadał szereg wad. Armia Czerwona potrzebowała karabinu na nabój karabinowy kal. 7,62 - mm. Taki karabin skonstruował Siergiej Gawriłowicz Simonow (1894 - 1986).

Simonow rozpoczął pracę nad samopowtarzalnym karabinem jeszcze na początku lat trzydziestych. Regularnie przedstawiał owoce swoich prac na konkursach w 1931 i 1935 r. Dowództwo Armii Czerwonej zauważyło prostotę konstrukcji karabinu, jednak w pierwszym wariancie nie obyło się bez wad. Po naprawieniu błędów w konstrukcji w 1935 r. kilka sztuk karabinu wyprodukowano w serii eksperymentalnej, a w 1936 r. karabin konstrukcji Simonowa został przyjęty na uzbrojenie pod oznaczeniem "7,62 mm automatyczny karabin Simonowa wzoru 1936 (AWS- 36)". W latach 1935- 1939 karabin był produkowany w fabryce broni w Iżewsku.

Karabin AWS-36 posiadał dwa tryby prowadzenia ognia: tryb pojedynczy oraz strzelanie seriami. Magazynek mieścił 15 nabojów. Istniała także możliwość ładowania magazynka, za pomocą łódek nabojowych do karabinu Mosin. Broń działała na zasadzie odprowadzania gazów prochowych, tłok gazowy o krótkim skoku, zamek ryglowany ryglem poruszającym się pionowo. Broń strzelała z zamka zamkniętego. Przyrządy celownicze składały się z muszki i celownika krzywiznowego (ze szczerbiną).

Karabiny Simonowa były wykorzystywane już w walkach z Japończykami nad rzeką Chałchyn-goł, w wojnie z Finlandią w 1940 r., a także w początku wojny z Niemcami w 1941 roku. Wyprodukowanych zostało 65 tysięcy karabinów AWS-36.

Kariera AWS- 36 była krótka. Stalin zażądał usunięcia automatycznego ognia z karabinu motywując to tym, że nerwowy stan strzelców w czasie walki będzie prowokować ich do bezcelowego ciągłego strzelania. Karabin posiadał także mankamenty techniczne. AWS- 36 został zastąpiony przez karabin systemu Tokariewa SWT- 38, ale pozostał na uzbrojeniu strzelców wyborowych i oddziałów tyłowych.

W 1941 r. po napaści Niemiec na ZSRR pewne ilości karabinów, AWS-36 zostały zdobyte przez wojska niemieckie. Żołnierze Wehrmachtu bardzo chętnie korzystali ze zdobycznych karabinów. Wehrmacht bardzo wysoko oszacował wartość bojową tego karabinu.

Dane techniczne karabinu samopowtarzalnego AWS-36
Kaliber

7,62mm

Rok produkcji

1936

Kraj produkcji

ZSRR

Długość

z bagnetem-1520mm bez bagnetu-1260mm

Wysokość

-

Długość lufy

627mm

Masa bez magazynka

-

Masa z magazynkiem

-

Masa z magazynkiem i nabojami  

4,82 kg

Pojemność magazynka

15 naboi

Masa magazynka

-

Donośność

-

Szybkostrzelność

25 strz/min (ogniem pojedynczym)
40 strz/min (seriami)

Szybkość początkowa pocisku 

840m/s

Masa pocisku

-

Masa naboju

-

Przebijanie

-

Tekst przygotował: Tankista

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space