space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Rewolwer Nagant wz. 1895

Rewolwer Nagant wz. 1895

Jednym z najbardziej znanych, chociaż już dzisiaj zapomnianych, typów broni krótkiej w pierwszej połowie XX wieku był rewolwer Nagant wz. 1895.

Konstruktorem rewolweru był Belg Leon Nagant. W 1894 roku opatentował swój rewolwer i rozpoczęła się produkcja. Produkcję rewolweru podjęła firma "Leon i Emil Nagant", która miała siedzibę w belgijskim mieście Lüttich.

W tym samym czasie belgijska spółka "Le Page" zawarła umowę z rządem carskim na mocy której produkcja rewolwerów Nagant miała być prowadzona w arsenale w Tule. W armii rosyjskiej rewolwer Nagant zastąpił używane do tej pory rewolwery Smith & Wesson. Rewolwer cieszył się doskonałą opinią. Był niezawodny, celny i niewrażliwy na zanieczyszczenia. Rewolwery Nagant stały się podstawową bronią osobistą oficerów i podoficerów. Rewolwery były szeroko używane w Armii Czerwonej. W latach 30-tych rewolwery częściowo zostały zastąpione przez pistolety TT-33.

Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej rewolwery zostały przyjęte do uzbrojenia między innymi: armii norweskiej, szwedzkiej, greckiej. Rewolwery były produkowane w wielu krajach oprócz Rosji i Związku Radzieckiego także w Belgii, USA, Hiszpanii i Polsce.

W Polsce rewolwery Nagant produkowała Fabryka Broni w Radomiu. W latach 1929-1935 wyprodukowała 7166 rewolwerów. W Polsce rewolwery nosiły nazwę Nagant wz. 30. Rewolwery produkowane w Polsce nie były identyczne z rewolwerami radzieckimi. Różniły się masą, długością, podstawą muszki. Użytkownikiem rewolwerów Nagant oprócz Armii Czerwonej było też Ludowe Wojsko Polskie. Broń pozostawała na uzbrojeniu Wojska Polskiego do lat 50-tych.

Nagant służył do walki na odległości do 50 metrów. Bęben o pojemności 7 nabojów nie odchylał się na boki, dlatego broń była ładowana pojedynczo po uprzednim wyrzuceniu łuski. Charakterystycznym rozwiązaniem konstrukcyjnym był mechanizm przesuwający przed strzałem bęben do przodu, dzięki czemu koniec łuski wsuwał się do wlotu lufy. W momencie oddawania strzału łuska rozdymała się, co powodowało uszczelnienie lufy. Rewolwer składał się z 38 części.

Dane techniczne
Kaliber

7,62mm

Rok produkcji

1895

Kraj produkcji

Rosja. ZSRR

Długość

235 mm

Wysokość

140 mm

Długość lufy

115 mm

Masa bez magazynka

0,795 kg

Masa z magazynkiem

-

Masa z magazynkiem i nabojami  

0,880 kg

Pojemność magazynka

7 naboi

Masa magazynka

-

Donośność

-

Szybkostrzelność

14 strz./min.

Szybkość początkowa pocisku 

272  m/s

Masa pocisku

-

Masa naboju

11,6 g

Przebijanie

-

Bibliografia:

Tekst przygotował: Tankista

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space