space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Ręczny karabin maszynowy 7,62mm wz. 1927 DP-27 (Diegtiariow Piechotnyj)

Na początku lat 20-tych Armia Czerwona dysponowała wieloma typami broni strzeleckiej. Była to nie tylko broń odziedziczona po armii carskiej lub zdobyta w trakcie walk z wojskami "białych", ale także przejęta po wojskach interweniujących w Rosji. Posiadanie różnych typów karabinów sprawiało problemy, dlatego też w Kowrowie w 1921 roku utworzono biuro konstrukcyjne broni strzeleckiej. Na jego czele stanął znany konstruktor broni W. Fiodorow, twórca tzw. automatu Fiodorowa. Jego zastępcą został W. Diegtariow. Diegtariow rozpoczął pracę nad swoim ręcznym karabinem maszynowym w 1921 roku. Początkowo próby poligonowe rkm-u Diegtariowa nie wypadły pomyślnie. Przez kolejne lata konstruktor wprowadzał zmiany.

 

Karabin został wprowadzony do produkcji w 1926 roku i po dwóch latach przyjęty do uzbrojenia Armii Czerwonej pod nazwą DP która jest skrótem od Diegtiariow Piechotnyj. DP-27 strzelał amunicją karabinową typu Mosin kal. 7,62 mm. Rkm Diegtariowa stał się bazą dla lotniczego rkm (DA), czołgowego (DT) i ciężkiego karabinu maszynowego (DK).

 

Karabin charakteryzował się prostą, toporną konstrukcją. Składał się z 65 części skonstruowanych tak aby do ich produkcji nie trzeba było zatrudniać wysoko wykwalifikowanych robotników. Karabin maszynowy działał na zasadzie wykorzystania części gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w nieruchomej lufie. Na końcu broni umieszczono tłumik płomieni, do podparcia broni w czasie strzelania służył dwójnóg. Karabin zasilany był z magazynka talerzowego mieszczącego 49 naboi, lecz stwierdzono iż ta liczba jest zbyt duża i zredukowano ją do 47 naboi. Magazynek DP-27 nie był napędzany działaniem karabinu lecz niezależnym mechanizmem zegarowym. W pierwszych egzemplarzach w celu poprawienia chłodzenia stosowano lufy żebrowane.

 

Rkm Diegtariewa z powodzeniem był używany w czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 przez wojska republikanów, był używany przez Armię Czerwoną przez cały okres wojny z Polską, Finalandią, a później z Niemcami. Rkm DP-27 wprowadzono również do uzbrojenia wszystkich pododdziałów piechoty Wojska Polskiego formowanych na terenie ZSRR. Zdobyczne egzemplarze DP-27 były stosowane w Wehrmachcie pod symbolem "7,62 mm leichte Maschinengewehr 120 (r)", a także w tzw. batalionach wschodnich. Był to również jeden z najbardziej popularnych modeli broni ręcznej w fińskiej armii w czasie II wojny światowej.

Po drugiej wojnie światowej DP-27 używano podczas wojny w Korei i Wietnamie. Produkcję DP-27 podjęto również w Chinach. Karabin ten produkowano pod nazwą Typ 58 i był kopią radzieckiego DPM, czyli zmodernizowanego DP-27.

Dane techniczne rkm DP-27
Kaliber

7,62mm

Rok produkcji

1927

Kraj produkcji

ZSRR

Długość

1266mm

Wysokość

-

Długość lufy

605mm

Masa bez magazynka

8,4kg

Masa z magazynkiem

-

Masa z magazynkiem i nabojami  

11,3kg

Pojemność magazynka

47 lub 49 nabojów

Masa magazynka

-

Donośność

-

Szybkostrzelność

600 strz/min.

Szybkość początkowa pocisku 

840m/s

Masa pocisku

-

Masa naboju

-

Przebijanie

-

 
Bibliografia

  • http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%9F_%28%D0%BF%D1%83%D0%BB%D0%B5%D
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_maszynowy_DP
  • "Broń Wojska Polskiego 1939-1945 Wojska Lądowe" A. Zasieczny Wyd. Almapress

Tekst przygotował: Tankista

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space