space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Tankietka T-27

Tankietka T-27

Opis

Pod koniec lat 20-tych XX wieku Armia Czerwona, w programie budowy sprzętu pancernego, przewidziała budowę małego, lekkiego czołgu rozpoznawczego przeznaczonego do współpracy z czołgami typu MS-1. Sowieckie konstrukcje nie sprawdziły się, dlatego zdecydowano się na zakup brytyjskiej tankietki Carden-Loyd Mk VI, a także praw do produkcji licencyjnej.

Przed wprowadzeniem do produkcji tankietkę podano wielu modernizacjom, m.in powiększono kadłub i zastosowano zamknięty przedział bojowy. Tankietka została przyjęta na uzbrojenie Armii Czerwonej w lutym 1931 roku. Produkcję rozpoczęto jesienią 1931 r. w Fabryce Nr. 37, leningradzkich zakładach "Bolszewik" i Fabryce Samochodów GAZ. Do końca roku zmontowano ok. 400 wozów. Ogółem wyprodukowano około 4000 sztuk tego pojazdu.

Oprócz wozów seryjnych zbudowano kilka odmian specjalnych, które jednak pozostały konstrukcjami doświadczalnymi i nie znalazły szerszego zastosowania i były produkowane w krótkich seriach. Były to m.in. dwie odmiany tankietki z armatą 37mm umieszczoną w kadłubie pojazdu, tankietka OT-27 wyposażona w miejsce karabinu maszynowego w miotacz ognia oraz tankietka z 76mm armatą bezodrzutową typu K (Kurczewskiego). Powstało działo samobieżne z armatą 76,6mm, ale konstrukcja okazała się zby słaba do takiego ciężaru. Istniał również projekt wyposażenia tankietki T-27 w dwie wyrzutnie niekierowanych pocisków rakietowych dużego kalibru. Wyrzutnie były mocowane do boków kadłuba, a pociski odpalane z wnętrza wozu.

Tankietka T-27 była pierwszym radzieckim pojazdem pancernym, który wzniósł się w powietrze. Mogła być transportowana przez bombowiec TB-1 i TB-3 pod kadłubem. Pierwsze loty z podczepioną tankietką miały miejsce jesienią 1932 roku.

Użycie bojowe

Przekazywane przez fabryki tankietki kierowano na wyposażenie pancernych oddziałów rozpoznawczych związków taktycznych piechoty. W pierwszym okresie nasycenia wojsk sprzętem pancernym tankietki odegrały dość poważną rolę, ale w wkrótce okazały się pojazdami prymitywnymi. Z powodu niewielkich rozmiarów miały one bardzo ograniczone możliwości poruszania się po bezdrożach. Spowodowało to, że tankietki były zastępowane przez małe czołgi z umieszczonym w obrotowej wieży karabinem maszynowym (T-37, T-38).

W dniu 1.01.1937 w wojskach znajdowało się 2547 tankietek T-27. Tankietki T-27 przeszły chrzest bojowy podczas walk z grupami "basmaczy" na pustyni Karakum znajdującej się na terenie Kazaskiej SRR. Pod koniec lat trzydziestych tankietki T-27 wycofano z pierwszej linii wykorzystując je głównie do szkolenia, chociaż w 1941 roku w służbie było jeszcze 2157 T-27. Brały wtedy udział w walkach pod Moskwą.

Po niewielkich modyfikacjach tankietki były stosowane jako opancerzone gąsienicowe ciągniki do holowania lekkich dział piechoty - armat przeciwpancernych kalibru 45mm a także dział pułkowych kal. 76,2 mm.

Dane techniczne
Załoga 2
Opancerzenie 4-10 mm
Uzbrojenie 1 km DT kal. 7,62 mm
Zapas amunicji do km 2500 szt.
Masa własna 2,7 t
Długość całkowita 2,60 m
Szerokość 1,83 m
Wysokość 1,44 m
Prześwit 0,24 m
Maksymalna prędkość po drodze 40 km/h
Silnik / moc silnika 4-ro cylindrowy, chłodzony cieczą silnik GAZ-AA o mocy 40 KM
Zasięg po drodze / w terenie 120 km / 60 km
Głębokość brodu 0,50 m
Pokonywanie wzniesień 0,50 m
Pokonywanie rowów (szerokość) 1,20 m
Nacisk jednostkowy 0,75 kg/cm2
Pojemność baku 46 l
Zużycie paliwa (droga - teren) -
   
Galeria

Tankietka T-27

Sowiecka tankietka Tankietka T-27 zbudowana na podstawie
brytyjskiej tankietki Carden-Loyd Mk VI

Tekst opracował: Tankista

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space